Jana Frey „Užgesęs žvilgsnis“

virselis-230Žaliaakei Leonai penkiolika metų. Tos žalios lyg miškinė girūnė akys jos draugui Frederikui patinka labiausiai. Tačiau vieną dieną įvyksta baisi avarija, ir Leona atsibunda visiškai kitame pasaulyje, tamsos pasaulyje. Ji apanka. Kiekvienas žingsnis atgal į buvusį gyvenimą tampa tikra kančia. Bet draugai neleidžia jai galutinai nugrimzti į tamsos bedugnę.

Tai tikra gyvenimo istorija.
Sunkiai ir be galo skaudžiai Leonai teko mokytis vėl tapti savarankiškai ir atgauti pasitikėjimą savimi.

Jana Frey man ne itin pažįstama rašytoja – jos kūrinių daugiausiai skaičiau vaikystėje, bet knygų jaunimui niekada iki šiol nebuvau bandžiusi. Besilankydama bibliotekoje, nusprendžiau, jog pagaliau reikia perskaityti knygą „Užgesęs žvilgsnis“, mat buvau ją kelis kartus išsirinkusi, bet taip ir nepasiimdavau iš bibliotekos. 😀

Manau, jau iš anotacijos ganėtinai aišku, kas įvyksta pagrindinės veikėjos Leonos gyvenime – per avariją mergina apanka. Po šio nelaimingo ir tragiško atsitikimo, Leona nebenori gyventi, nes mergina mano, jog dabar nieko negalės daryti pati. Ji nenori bendrauti sus savo tėvais, broliais, geriausia drauge ar vaikinu, kuriam jaučia šiltus jausmus. Leona nori atsiriboti nuo išorinio pasaulio ir būti lyg sraigė, susisukusi savo namelyje.

Knygos pradžia manęs nenuteikė maloniam skaitymui. Nors knygos tema yra skaudi, dažnai tokios istorijos yra užbaigiamos šviesiai ir motyvuojančiai gyventi. Šį kartą prologas man nepaliko gero įspūdžio. Autorės rašymo stilius man pasirodė labai keistas, gal net kiek atgrasus, mat atrodė, jog žmogus, pasakojantis šią istoriją, kalba be galo greitai, nesustodamas ir neduodamas susivokti, kas čia vyksta, o prologe buvo aprašytas, kiek supratau, rašytojos susitikimas su Leona, todėl man tai pasirodė itin svarbu, bet kažkaip keistai išdėstyta.

green-eyePradėjusi skaityti pačią paauglės istoriją, supratau, kad čia yra jau kiek geriau. Neilgai trukus, skaitytojas susiduria su ta lemtingąja avarija, kuri pakeitė merginos gyvenimą. Veiksmas po jos buvo dinamiškesnis, aš daug labiau įsitraukiau į knygą. Atrodė, jog autorė pradėjo rašyti daug įtikinamiau, todėl atsirado galimybė įsijausti į Leonos pojūčius, jausmus, emocijas ir išgyvenimus. Laikotarpis, kuomet Leona gulėjo ligoninėje, buvo ilgiausias ir smulkiausiai aprašytas, bet man tai labai patiko, mat šis laikotarpis vis dėlto kažkiek paveikė merginą – sutikti žmonės padarė didelę įtaką merginos naujai susiformavusiam požiūriui, vėliau daugelis tų žmonių tapo draugai su paaugle, o tai vertė pajusti šilumą viduje ir šyptelėti.

Šioje istorijoje labiausiai buvo susikoncentruota į Leonos jausmus, emocijas ir bendravimą su artimaisiais bei naujai sutiktais įdomiais žmonėmis. Jų tarpe –  neregiai, ligoninės darbuotojai, palatos draugė, psichologas. Taip pat buvo akivaizdu, kad Leonos bendravimas su kai kuriais seniau pažįstamais žmonėmis pasikeitė: vieni atitolo nuo merginos, kiti stengėsi jai padėti. Šiame kūrinyje skaitytojas sutinka daug įvairių veikėjų, kurie vienaip ar kitaip paveikia Leoną ir jos požiūrį į negalią, kai kurie patiks labiau, kiti mažiau, vieni bus ryškesni, kiti ne tiek, bet vis dėlto įdomu stebėti jų bendravimą su Leona po nelaimingo atsitikimo.

Knygai skiriu 3 balus (max. 5). Eigoje knyga tikrai įtraukė, norėjosi skaityti ir skaityti, bet visgi netrūko vietų, kai maniau, jog autorė tam tikras detales pateikė ne itin patraukliai. Pati istorija yra skaudi, bet graži ir, ypač pabaigoje, šviesi. „Užgesęs žvilgsnis“ įkvepia ir motyvuoja veikti, gyventi, branginti ne materialius dalykus, o tai, ką turime brangiausio – gyvybę.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: