Ruta Šepetys „Tarp pilkų debesų“

cdb_tarp-pilku-debesu_p11941-aisiais penkiolikametė Lina rengiasi dailės studijoms, pirmiesiems pasimatymams ir kitokiems vasaros džiaugsmams. Tačiau vieną naktį į namus įsiveržia slaptoji sovietų policija ir sykiu su motina ir broliu išveža Liną į Sibirą. Linos tėtis, atskirtas nuo šeimos, pasiunčiamas mirti kalėjime. Viskas griūva.

Lina narsiai grumiasi už gyvenimą ir prisiekia, jei liks gyva, įamžinti savo šeimos ir tūkstančių kitų panašios lemties žmonių kančias piešiniais ir aprašymais. Rizikuodama gyvybe, ji kuria ir siunčia meninius pranešimus vildamasi, kad šie kaip nors pasieks kalintį tėtį ir duos jam žinią, jog jie – dar gyvi.

Tai ilga ir šiurpi kelionė, tad vien neįtikėtina stiprybė, meilė bei nepalaužiama viltis palaiko Liną ir jos šeimą, padėdamos jiems ištverti dieną po dienos. Tik ar vien meile gali būti gyvas?

Aš nesu istorinių knygų mėgėja, bet galiu pasakyti, kad ši knyga pralaužė manuosius standartus šiam žanrui. Manau, kad kiekvienas turėtų perskaityti šią knygą. Kiekvienas…

Knygoje kalbama apie ne tik Lietuvai, bet ir kitoms Baltijos šalims sunkų laikotarpį – trėmimus į Sibirą. Istorija pasakojama penkiolikmetės Linos lūpomis, kuri kartu su mama ir broliu jau pirmajame skyriuje patiria baisius išgyvenimus – jų ateina sovietai. Linos ir jos brolio Jono tėtis jau buvo dingęs, kaip vėliau paaiškėja, taip pat išvežtas tremtin. Šių baisių įvykių eigoje, Lina susipažįsta su daug įvairių žmonių, kurie vienaip ar kitaip keičia merginos gyvenimą – tai bus kareivis, kuris knygoje man vis neduodavo ramybės, kadangi žinojau, jog yra kažkokia paslaptis, susijusi su juo, taip pat, žinoma, tai bus ir to paties likimo žmonės, tarp kurių – pirmoji Linos meilė. Nepradėjusiai knygos, man šis dalykas skambėjo ganėtinai tragiškai, bet autorė sugebėjo tremtį ir mylimąjį sujungti labai  jautriai, gražiai ir nuoširdžiai, kad kitaip šios knygos net neįsivaizduočiau.

Vis galvojau, kaip man reiks aprašyti „Tarp pilkų debesų“ ir priėjau išvadą, kad čia viskas yra daug sudėtingiau, todėl norėdama tiksliau perteikti savo nuomonę ir pastebėjimus apie kūrinį, noriu išskirti du dalykus – knygą ir istoriją. Man vis atrodo, kad skaitant istorinio žanro knygas, negalima tiesiog numesti, kad „Man šita patiko, o  vat ana – ne“. Tokio žanro knygose aprašomi dalykai kažkada iš tikrųjų nutiko žmonėms ar bent jau hipotetiškai tai galėjo nutikti ir būti tiesa. Todėl kalbėdama apie pačią „Tarp pilkų debesų“ istoriją, galiu pasakyti, kad ji yra šiurpi, tragiška ir įtempta. Aš net nemanau, kad įmanoma iki galo įsijausti į Linos vaidmenį, nors tam ir yra sudaromos sąlygos, kadangi būtent ši mergina yra pasakotoja, tačiau skaitytojas, kuris nėra patyręs viso šio siaubo, negali teigti, jog jis suprato merginos jauseną. Žinoma, mes galime sakyti, jog bandėme įsijausti, susigyventi su šiuo personažu, bet vienaip ar kitaip nemanau, kad įmanoma net ir iš puikiai parašytos knygos suprasti iki galo, kokį siaubą patiria tremtyje atsidūręs žmogus.

between shades of graySkaitydama šią knygą, supratau, jog viena iš ryškiausiai perteikiamų emocijų buvo įtampa. Ir ji, kiek man leido suvokti sava smegeninė, buvo visiškai nežmoniška. Skaitytojas beveik niekada negali žinoti, kas lauks jo ir veikėjų kitame puslapyje. Baisiausia, kai supranti, jog žmonėms iš tikrųjų teko tai išgyventi ir tas jausmas, kai tavo gyvybė kiekvieną akimirką kabo ant plauko yra nesuvokiamai baisus. Net sunku darosi apie tai kalbėti, sunku pagalvoti, kaip realiai gyvenusiems lietuviams, latviams, estams ir suomiams teko tai pajusti sovietų priespaudoje ir tremtyje.

Kalbant apie pačią knygą, ji, manau, parašyta išties gerai. Autorės rašymo stilius ganėtinai patrauklus: R. Šepetys neparašydama daug, pasako labai daug. Knygos skyreliai tikrai ganėtinai trumpi, tačiau juose sutalpinama nemažai emocijų ir išgyvenimų. Man patiko autorės sukurstas ir panaudotas kontrastas: šalia dabarties išgyvenimų kartais atsiranda prisiminimų aprašymai, kurie, kiek pastebėjau, tarpusavyje siejami dažniausiai vienu-dviem „raktiniais“ žodžiais. Gal dabar ir sunku suprasti, apie ką aš čia, bet perskaitę knygą, manyčiau, suprasit.

Kadangi šioje knygoje pasakojama mūsų bei kitų Baltijos šalių istorija, man buvo labai įdomu stebėti kitų valstybių gyventojų, kurie, matyt, nelabai nutuokia apie tokias šalis ir tokius mūsų protėvių išgyvenimus. Žiūrėjau kelis interviu su autore, kuriuos lengvai galima rasti youtube.com, knygų mylėtojų goodreads.com puslapyje aptikau įdomių komentarų apie šią knygą (tarp kurių yra ir rašytojos Maggie Stiefvater komentaras). Juokas per ašaras, bet daugelis žmonių mano, kad po šios knygos nemažai sužinojo apie mūsų istoriją. Buvo ir tokių atvejų, kai žmonės skelbiasi, kad nori perskaityti šią knygą, bando nupasakoti anotaciją ir, būm!, atsiranda faktas, kad Lietuva yra Balkanuose. Tiesiog graudu kartais žiūrėti…

Knygai skiriu maksimalų balų skaičių – 5. Tai labai įtaigiai nupasakota mūsų šalie istorinis laikotarpis, kuriame kukliai, bet gražiai įsimaišo ir pirmosios meilės jausmas. Nežinau, kodėl, bet perskaičius užplūdo toks patriotizmo jausmas. Esu sužavėta rašytojos perduodamos minties, kuri privertė ne kartą susimąstyti: žmonės visais laikais aukojo savo gyvybes tam, kad išliktų mūsų tauta, išgyventų artimieji ir tam, kad dabar galėtumėm gyventi mes. Knyga verta dėmesio (ne veltui ją perskaitė visa mano šeima)! Man būtų įdomu sužinoti ir Jūsų nuomonę apie šią knygą, ką pastebėjote, kas paliko didžiausią įspūdį – rašykite pamisusidelknygu@gmail.com!

Reklama

Komentarų: 4

  Atgalinė citata

  1. TOP 10 geriausių knygų, skaitytų 2015 metais | Pamišusi dėl knygų
  2. TOP 10 geriausių knygų, skaitomų mokyklose | Pamišusi dėl knygų
  3. 10 knygų, kurias turėtų perskaityti kiekvienas | Pamišusi dėl knygų
  4. Rūta Šepetys „Druska jūrai“ | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: