Daina Opolskaitė „Eksperimentas gyventi“

eksp gyventiBevardė knygos pasakotoja auga vaikų globos namuose kartu su skaudų likimą patyrusiais Konstantu ir Beata, gražesniu gyvenimu atkakliai tikinčia Dominyka, neprognozuojamu Geniumi. Jų pasaulis – tai džiunglės su savais įstatymais, kurių nevalia pažeisti, ir jie laukia tik vieno – kada galės išeiti į pasaulį. Ir štai penkiolikmetė knygos pasakotoja pirmą kartą atsiduria už globos namų durų. Netikėtai užgriuvusi laisvė, pirmoji meilė, nauji draugai. Ir nauji išbandymai suaugusiųjų pasaulyje, kuriame gyventi niekas neišmokė…

Tai pirmoji mano skaityta knyga iš trijų, kurios buvo išleistos „Almos litteros“ rengtame jaunimo knygų konkurse. Labai knietėjo man perskaityti šias knygas, norėjau pradėti nuo „Niujorko respublikos“, bet viskas pasisuko kitaip. Na, nesigailiu ir mano verdiktas – mažiau lietuviška nei tikėjausi. O tai jau manau yra visai neblogas ženklas.

Istorijos pasakotojos vardo mes taip ir nesužinome – tai kiek mane trikdė, kadangi na reiktų kažkokios identifikacijos, kad galėtume ją prisiminti. Visgi pasakotoja gyvena vaikų globos namuose, kurių kasdienybė niūri. Čia ji tokią kaipo draugę Dominyką, su kuria dalinasi kasdienybe ir išgyvenimais bei emocijomis. Tačiau tikrai ne visais. Pagrindinė veikėja gana uždaro būdo, todėl daug ką linkusi apgalvoti savyje, o ne garsiai. Vaikų namuose ji pati to nepatiria, bet mato kitus išgyvenančius daug baisių dalykų, po kurių seka traumos – tiek fizinės, tiek psichologinės. Kartą penkiolikmetei atsiveria durys į pasaulį, kadangi ją sutinka kaip globotinę priimti vieniša moteriškė, pas kurią herojei visiškai nepatinka. Išėjusi ieškoti sau nuotykių, mergina išgyvena nemažai pokyčių ne tik aplinkoje, bet ir asmenybėje.

IsolationSadGirlHideFacePagrindinė veikėja… Nežinau, ar iki galo ją supratau. Kartais atrodė, kad ji yra kovotoja už teisybę, geroji maištininkė, tačiau šie geri dalykai nublukdavo prieš jos ydas. Merginos elgesys dažnai buvo žeidžiantis, nehumaniškas ir stipriai neatitinkantis moralės normų, tačiau kita vertus, pajaučiau kažką gero, teisingo fakte, jog ji, atrodo, elgiasi su pasauliu taip, kaip pasaulis elgiasi su ja. Rodos, kaip ir suprantu jos stipriai nedraugiško elgesio priežastis, bet kartu jis buvo toks gal erzinantis ir piktybinis, kad buvo labai nemalonu skaityti. Ypač link pabaigos buvo keli momentai, kai norėjosi rėkti, ką ji išdarinėja, tačiau tada pradedi svarstyti, kaip meilės nejutęs žmogus, gali pradėti ją netikėtai jausti aplinkiniams.

Nors knyga ir trumpa (176 psl.), tai man šį kartą, kitaip nei įprastai, pernelyg nekliuvo. Atrodė, jog siužetas išpildytas pakankamai. Buvo ir veiksmo, buvo ir pamąstymų. Tie pamąstymai, kas man pasirodė ganėtinai įdomu, buvo apie Dievą, jo reikšmę. Gražu tai, kad Dievo suvokimu pradedamas kūrinys, su juo ir užbaigiamas. Visgi kai kuomet jautėsi, jog autorė lietuvė, nes emocingumas aprašomuose apmąstymuose, jausmingumas – tai kas būdina lietuviškai literatūrai, ir vis mažiau traukia jaunąją kartą – buvo ten, tačiau giriu autorę, jog ji pernelyg nedaugžodžiavo ir nedavė pagrindinei veikėjai per daug įsipliurpti apie pasaulį.

Knygai skiriu 3 balus (max. 5). Knyga man visai patiko, džiugu, kad autorė ganėtinai greitai sugebėjo įtraukti į įvykių verpetą, todėl nuobodu nebuvo. Visgi kažkas kirba viduje, kas neleidžia knygai girti daugiau balų, nes lyginant su tomis, kurios gauna 4 ar 5 balus, ši nesukėlė man tiek emocijų. Manau, kad visai verta perskaityti šią knygą, jei ieškote kažkokios geresnės lietuvių literatūros ir tuo tarpu galiu pasakyti, kad nors balų skaičius sutampa, šioji knyga man patiko labiau nei kita metų paauglių knygos rinkimuose nominuota „Rebekos salos“. Tai tiek.

Reklama

Komentarų: 1

  Atgalinė citata

  1. Sezono santrauka: 2015-16 m. ŽIEMA | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: