Vytautas Bubnys „Arberonas“

arberonasUostamiestyje gyvenantis abiturientas Arūnas išgyvena krizę. Mokykloje klesti rutina, dvigubos moralės principai, šeimoje nesutaria tėvai. Arūno draugas Benas, jau anksčiau išmestas iš mokyklos, siūlo mesti mokslus ir eiti dirbti. Netikėtai namus palieka motina ir išeidama pas kitą vyrą pasiima jaunesnįjį brolį, o tėvas dėl seno sužeidimo patenka į ligoninę. Jaunuolis susiduria su problemomis, kurias turi spręsti savarankiškai. Net mažos dramos vaikino sąmonėje tampa rimtais išbandymais, grūdinančiais jo asmenybę.

Visai neseniai šią knygą baigiau antrąjį kartą ir manau, kad imsiu ją į rankas trečiąjį. Aš negyvenau sovietinėje Lietuvoje, žinau apie paprastų žmonių gyvenimo būdą sovietmečiu tik iš tėvų, senelių ar mokytojų pasakojimų. Ši tema… nežinau, kodėl, bet paslaptingai mane traukia, norisi sužinoti apie Lietuvą be nepriklausomybės, žmones, paklūstančius Sovietų Sąjungos įstatymams. Ir apie jaunimą… Taip, ypač jaunimą.

Viskas vyksta savaitę, tačiau vis nusikeliama į prisiminimus. Pagrindinis kūrinio veikėjas – Arūnas, jaunuolis, kurio pasikeitimus skaitytojas stebi knygoje. Vis prisimenama, koks Arūnas buvo šaunus pionierius, geras mokinys ir sūnus, tačiau daug kas pasikeitė. Vaikino tėvai išsiskyrė, motina išsivežė ir Arūno mylimą jaunesnįjį brolį Saulių. Vaikinas liko gyventi su tėvu. Mokykloje jis turi draugų, taip pat ir Beną – draugą, metusį mokyklą, kuris daro nemažą įtaką Arūnui. Visi įvykiai ir supantys žmonės pakeitė Arūną, o kaip, pasimato kūrinio eigoje.

maza_ispazintis_2

Kadras iš filmo “Maža išpažintis“, ekranizuoto pagal “Arberoną“

Knygos skaitytojas gali visaip kaip suprasti, pamatyti, kokiomis aplinkybėmis Arūnas pasikeitė, kokios problemos jam aktualios dabar ir koks, kaip žmogus, asmenybė, tapo vaikinas. Knygoje atskleidžiama itin svarbi situacija: kažkas radęs atidavė mokyklos direktorei „Arberoną“ – laikraštuką, kurį pildo Arūnas ir jo bendraklasiai. Jame surašyti paprasti, bet labai įdomūs ir paslaptingi pastebėjimai iš moksleivių kasdienybės, tačiau sovietinės mokyklos direktorei tai atrodo savivaliavimas, kova prieš komunizmą ir t.t. Būtent čia atsiskleidžia Arūno asmenybė: iš lojalaus pionieriaus, koks jis pats nupasakoja, apibūdina save prisiminimuose, vaikinas tampa tyliu maištautoju, kuris, kitaip nei daugelis, pastebi kasdienybėje neteisybę, kelia daug klausimų apie visuomenės santvarką ir dar daug įvairių dalykų.

Kaip jau minėjau, gimiau laisvojoje Lietuvoje, todėl nelabai ką težinau apie sovietinę tvarka paprastų žmonių gyvenimuose, tačiau ši knyga man atskleidė daug paslapčių ir nemažai įdomių detalių apie paprastų žmonių gyvenimą. Pavyzdžiui, komjaunuoliams aiškinama, kad jie šiukštu negali eiti ten, kur yra kunigas; vaikui prasižengus, grasinama, kad bus paskambinta į mamos darbovietę ir viršininkui papasakota apie to vaiko nusižengimus; vaikai nori naujų instrumentų mokyklai, o direktorė nuperka vėliavas, kad moksleiviai geriau atrodytų parade ir daug kitų panašių situacijų. Tai mane domino, vertė spausti šypseną ar kiek pyktelėti, ir laikau tai kaip didelį pliusą knygai.

Kūriniui skiriu 5 balus (max. 5). Manau, kad šiuolaikinės kartos būtinai turėtų perskaityti šią knygą (o ypač palaikau mokytojus, įtraukusius „Arberoną“ į privalomų knygų sąrašą). Kūrinys trumpas, konkretus, autoriaus suprantamas rašymo stilius, todėl ne tik įsigilinama į Arūną ir jo kasdienybę, bet ir informatyviai praleidžiamas laikas, beskaitant knygą. Rekomenduoju!!! 🙂

Reklama

Komentarų: 2

  Atgalinė citata

  1. Sezono santrauka: 2015-16 m. ŽIEMA | Pamišusi dėl knygų
  2. TOP 10 geriausių knygų, skaitomų mokyklose | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: