Harper Lee „Nežudyk strazdo giesmininko“

300Garbingo gyvenimo kukli pamoka – taip keliais žodžiais būtų galima apibūdinti šią knygą. Ir dar: nemanykite, kad tik vaikai turi mokytis iš suaugusiųjų – kai ko ir suaugę gali pasimokyti iš vaikų. 
Romanas pilnas šviesaus liūdesio ir tylaus džiaugsmo, kuriuos žmogui atneša sąžiningumas ir tolerancija, o atima žiaurumas ir prietarai. Nors vaizduojami įvykiai yra tarsi toli nuo mūsų, autorės išpažįstamos vertybės aktualios visiems žmonėms, kad ir kokiame pasaulio kampelyje jie gyventų.
Nežudyk strazdo giesmininko, išspausdintas 1960 m., jau po metų gavo prestižinę Pulicerio premiją ir paplito po daugelį pasaulio šalių.

Tai knyga, nuo kurios jau neatsiejamu žodžiu tapo „klasika“. Manau kad šį kūrinį girdėjęs yra kone kiekvienas žmogus, į rankas bent kartą paėmęs knygą. Ar panašiai. Ilgą laiką norėjau perskaityti šią knygą ir vis neprisiruošdavau, visgi kuomet nusprendėme knygų klube šį kūrinį aptarinėti, tiesiog teko perskaityti „Nežudyk strazdo giesmininko“. Ir džiaugiuosi, kad pagaliau tai padariau.

Veiksmas vyksta tarpukariu Meikombo miestelyje. Istorija pasakojama Džinos Luizos, švelniai vadinamos Paukšteliu, akimis. Mergaitė išsiskiria iš minios: vietoje to, kad ruoštųsi būti ledi, mergaitė žaidžia lauke su broliu Džemiu ir vasaroti į Mekombą atvykstančiu draugu Dilu, mušasi su tais, kurie užgavo mergaitės orumą. Paukštelio ir Džemio tėvas Atikus – autoritetingas miestelio advokatas, tikras džentelmenas, kuris apsiima padėti juodaodžiui byloje, kurioje jis kovoja su baltaodžių šmeižtu. Šalia šiosios siužetinės linijos yra ir kita, itin paslaptinga: Finčų vaikai, kartu su Dilu, bando daugiau sužinoti, pamatyti žmogelį, gyvenantį kaimynystėje. Visą šią istoriją gaubia paslapties šydas, o todėl vaikams tik dar labiau įdomu.

to-kill-a-mockingbird.12917

Filmo viršelis

Harper Lee labai gerai pasidarbavo, sukurdama tokius įsimintinus veikėjus bei visą Meikombo miestelį. Pastarasis yra mažas (tie, kas ilgėliau seka pamišusią dėl knygų, tikrai žino, kaip man tokie patinka), aplinkui nėra pernelyg daug kažkokių didelių gyvenviečių. Šiame miestuke verda savas gyvenimas: apkalbos, paskalos, paslaptys, bet kartu skaitytojas mato bendruomenę, kurios nariai vieni kitus itin gerai pažįsta.

O veikėjai… kiekvienas jų be galo unikalus, išskirtinis savo savybėmis. Vaikų trijulė buvo itin linksma, savo kelyje pasitikusi daug kurioziškų situacijų. Man taip pat patiko kaimynė mis Modė ir Finčų namuose dirbanti Kelpurnija – šios moterys skleidė stiprybę, gebėjimą likti savimi įvairiose situacijose. Visgi labiausiai man patikęs veikėjas buvo Atikus Finčas – pasakotojos tėvas, kuris savo povyza visuomet skleidė orumą, gebėjimą išlikti diplomatiškam, požiūriu į pasaulį.

Knygoje nagrinėjamos svarbios temos, keliamos opios problemos. Vienas įsimintiniausių man asmeniškai dalykų buvo Atikaus vaikų auklėjimas. Tėvas į savo vaikus visuomet žvelgė kaip į sau lygius, stengėsi atsakyti į vaikams rūpimus klausimus, ieškoti kompromiso. Kita, gal net svarbesnė tematika, buvo tolerancija. Ir apskritai: seksizmas, rasizmas, nesugebėjimas ar nesistengimas suprasti kitą žmogų, jo požiūrį. Čia buvo parodytos įvairios situacijos, susijusios su juodaodžių nepripažinimu, požiūriu į juos kaip į nelygius sau; matėsi ir moterų vaidmuo visuomenėje, kuris buvęs tikrai nekoks. Kiekvienas toks epizodas vertė susimąstyti, pagalvoti, ar mūsų visuomenė tikrai labai pasikeitė nuo ketvirtojo praeito amžiaus dešimtmečio.

Knygai skiriu maksimalų balų skaičių – 5. Knyga mane sužavėjo siužetu, veikėjais, keliama tematika, kuri aktuali ir šių dienų pasauliui. Knygą labai rekomenduoju, manau ji patiks tiek jaunimui, tiek suaugusiems, kiekvienas šioje knygoje gali atrasti kažką savito ir mielo širdžiai. Prieš skaitydama knygą pernelyg kažko iš jos nesitikėjau, tačiau gavau tikrai nemažai! Dabar itin maga perskaityti ir antrąją knygos dalį… Rekomenduoju perskaičiusiems knygą peržiūrėti filmą! Man jis taip pat labai patiko!!! 🙂

Komentarų: 7

  Atgalinė citata

  1. Broliškas/seseriškas TOP 10 | Pamišusi dėl knygų
  2. 2016 m. PAVASARIS | Pamišusi dėl knygų
  3. 10 knygų, kurias turėtų perskaityti kiekvienas | Pamišusi dėl knygų
  4. „Pamišusiai dėl knygų“ 2 – eji! | Pamišusi dėl knygų
  5. TOP 10 knygų veikėjų, su kuriais norėčiau išgerti arbatos | Pamišusi dėl knygų
  6. TOP 10 knygų apie šeimos tarpusavio santykius | Pamišusi dėl knygų
  7. TOP 10 geriausių knygų, skaitytų 2016 m. | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: