Malala Yousafzai, Christina Lamb „Aš esu Malala“

cdb_As-esu-Malala3_p1„Aš esu Malala“ – įstabus pasakojimas apie šeimą, kurią iš gimtos šalies išvijo terorizmas, apie kovą už mergaičių teisę į mokslą, apie tėvą, kuris pats būdamas mokyklos savininkas, palaikė ir ragino dukterį rašyti ir lankyti mokyklą, ir apie drąsius tėvus, kurie be galo myli savo dukterį, nors jų visuomenė vertina tik sūnus. „Aš esu Malala“ privers jus patikėti vieno žmogaus balso galia sukelti pokyčius pasaulyje.

Kai Talibanas užėmė Svato slėnį Pakistane, Malala Juzafsai (Malala Yousafzai) ryžosi pasisakyti. 2012 metų spalio devintą, antradienį, vos nesumokėjo už tai savo gyvybe. Ji buvo pašauta į galvą iš arti, kai autobusu važiavo namo iš mokyklos. Nedaug kas tikėjo, kad Malala išgyvens. Tačiau Malala stebuklingai pasveiko ir iš atokaus šiaurės Pakistano kaimelio pateko į Jungtinių Tautų būstinės Niujorke sales. Sulaukusi šešiolikos, ji tapo pasauliniu taikaus protesto simboliu ir jauniausia pretendente į Nobelio taikos premiją.

Aš vis dar pamenu tą įvykį, kai visas pasaulis sužinojo apie mergaitę, kuri buvo Talibano pašauta į galvą. Tuomet aš dar nesuvokiau, nežinojau, kas toji mergaitė yra, kodėl visa tai nutiko. Man tiesiog tai atrodė baisu ir tiek. Bet kai toji pati mergina gavo Nobelio taikos premija, aš Google pagalba ieškojau apie ją daugiau informacijos. Mane jau tada sukrėtė rasta informacija, bet norėjosi kažko daugiau. Ir štai likimas, na iš tiesų –  draugė (ačiū tau! 😉 ), padovanojo šią knygą.

Malala Yousafzai – 18 – etė mergina, gimusi ir užaugusi Pakistane, tačiau šiuo metu gyvenanti Birmingame, Anglijoje. Mergina turi du brolius ir tėvus, kurie palaiko dukrą. Malalai patinka mokytis, skaityti, tačiau savo šalyje ji pastebėjo daug neteisybės. Viena jų, itin pasireiškusi tada, kai Talibanas (“Vikipedija“ apie Talibaną)  pradėjo Pakistane įvedinėti savo taisykles, t. y. faktas, jog mergaitės negali eiti į mokyklą ir gauti išsilavinimo. Malalos tėvas, mokyklos direktorius, visuomet buvo prieš šį nusistatymą, todėl Malala sekė jo pėdomis ir skleidė pasauliui žinią, jaunatvišką ir nuoširdžią, apie situaciją Pakistane.

Knyga suskirstyta dalimis ir skyriais, kurie padėjo atskirti tam tikrus Malalos gyvenimo ar brandos tarpsnius: vaikystę, situaciją, iškilus problemoms, kovą prieš keliamus „įstatymus“, jos pašovimas ir truputis gyvenimo Anglijoje. Tai padėjo dar geriau pažinti šią jauną merginą. Kiekviename skyriuje būdavo momentų, priversdavusių virpėti širdį, išspausti šypseną ar tokių, kurie vertė susimąstyti – palyginti savą situaciją su Malalos ar jos kaimynų, draugų, šeimos.Kiekviena šios jaunosios kovotojos įžvalga leidžia dar geriau perprasti ją supančią aplinką, jos pasaulėlį, merginos didžius tikslus. Manau, jog Malalą galima pavadinti viena iš tauriausių šių laikų asmenybių, nepabūgstančių nei užpuolimo, nei nusistačiusių prieš – ji tiesiog nori, jog kiekvienas vaikas galėtų mokytis, taip išmokdamas reikšti save.

Jeigu kalbėtume labiau apie knygą, o ne istoriją (šiuos du dalykus labai išskyriau, rašydama apie knygą „Tarp pilkų debesų“) tai visgi turiu kai ką pripažinti. Buvo keletas vietų, kuriose stipriai pasimesdavau. Kalbu apie tai, jog knyga gana, jei galima taip pasakyti, autentiška – vartojami žodžiai iš Malalos kasdienybės, kurie taip, būna paaiškinti, tačiau ne visada perprantu jų prasmę ar greitai įsimenu. Šalia to buvo ir istoriniai intarpai, kurie versdavo mane pasimesti, netgi kartais keldavo nuobodulį. Nors knygoje buvo tikrai įdomių Pakistano ar Svato slėnio istorijų, tačiau ne visos, manau, buvo čia reikalingos. Tiesiog, kartais būdavo sunku skaityti, kai labai nori sužinoti apie Malalą, jos kasdienybę ir asmenybę, pradedama pasakoti kokio didvyrio istorija.

Vis maniau, kad nevertinsiu šios knygos. Tiesiog labai sunku vertinti kažką tokio tikro. Tad matau čia vienintelę išeitį knygai skirti maksimalų balų skaičių – 5. Nors pačiame parašyme mačiau keletą trūkumėlių, vis dėlto papasakota istorija yra tokia stipri ir verčianti susimastyti. Jei domitės tokiais dalykais, ar šiaip esate susidomėję Malalos asmenybe, nedvejodama patariu imti knygą į rankas!!! Knyga įkvepia naujiems darbams, ar prisidėti prie pradėtųjų, kovojant už tai, jog Žemė taptų visiems miela vieta gyventi.

Reklama

Komentarų: 2

  Atgalinė citata

  1. 2016 m. PAVASARIS | Pamišusi dėl knygų
  2. 10 knygų, kurias turėtų perskaityti kiekvienas | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: