Mark Haddon „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“

Tas-keistas-nutikimas-suniui-nakti-2014-912Penkiolikmetis Kristoferis – labai neįprastas knygos pasakotojas. Skaitytojas tiki ir tuo pat metu negali juo patikėti. Kristoferiui patinka skaičiai, schemos ir formulės, jis domisi matematika ir svajoja tapti mokslininku. Bet jis neatpažįsta melo, nesupranta metaforų ir juokų. Berniukas nesuvokia emocijų ir nemėgsta būti liečiamas – visa tai lemia Aspergerio sindromas, bet pats pasakotojas atskleidžia savo pojūčius be medicininių terminų.

Vieną vakarą Kristoferis kaimynės sode randa šake persmeigtą šunį. Kadangi jam patinka šunys ir detektyvai, berniukas nusprendžia išsiaiškinti, kas nutiko pudeliui. Taip prasideda drąsos ir išbandymų kupinas nuotykis.

Net nelabai žinau, kas lėmė mano tokį santykį su knyga, tačiau niekada nebuvau į ją nė normaliai žvilgtelėjusi, tačiau josios pavadinimą žinojau tikrai ilgą laiką. Tik tiek. Visgi, kaip ir su daug aprašomų knygų – jei ne knygų klubas, vargu, ar būčiau kūrinį ėmusi į rankas. Ir būčiau nė nenumaniusi, kiek netekau.

Pagrindinis knygos veikėjas Kristoferis – penkiolikmetis, kurio gyvenimą neįprastą daro Aspergerio sindromas (autistinis vystymosi sutrikimas). Šis berniukas – itin protingas, ji sprendžia sunkiausius matematikos uždavinius, tačiau turi itin daug problemų, bendraudamas su aplinkiniais, Jam nepatinka, kai jį liečia, jis nesupranta kitų žmonių emocijų, nemato to jų veiduose. Gal tik aplinkiniai gali suprasti, kad Kristoferiui turėtų būti sunku, tačiau pats jis to nejaučia. Paauglys turi savo pasaulėlį, savo taisykles, kurių laikydamasis jis stengiasi išgyventi.

Vieną dieną Kristoferio gyvenimas pradeda verstis aukštyn kojomis, o viskas prasideda nuo to, kad protagonistas randa negyvą kaimynės šunį. Berniukas, pradėjęs rašyti savo knygą, aprašo nuotykius, bandymus išnarplioti šią istoriją, taip tapdamas savotišku detektyvu. Tačiau nei jis, nei aplinkiniai, nei skaitytojas negali žinoti, kad ši istorija bus keičianti gyvenimą. Todėl vienas pagrindinių mano matomų šios knygos pliusų ir yra toji kulminacija, netikėti siužeto vingiai, privertę aikčioti iš nuostabos.

Taip pat labai noriu įvertinti autoriaus Mark Haddon drąsą, pasiryžus knygos pasakotoju paversti autistą berniuką. Manau, tai buvo toks sudėtingas darbas, rašytojui teko gilintis į slapčiausias minčių kerteles tų, kurie gyvena su Aspergerio sindromu. Kartais tai tiesiog suvokti yra sudėtinga, bet aprašyti… Ploju katučių rašytojui už šį didelį darbą, privertusį susimąstyti. Internete panaršiusi ir iš kitų šaltinių sužinojusi, noriu paminėti ir tai, jog medikų teigimu, autorius autentiškai gerai aprašė autisto požiūrį, pasaulio matymą.

Man patiko pati siužetinė linija. Imdama knygą, maniau, kad čia bus tiesiog istorija apie šuniuką, kurį berniukas rado negyvą. Mintyse juokiuosi iš savo tokio neapdairumo. Tikrai nesitikėjau, kad gausiu tokią realizmo dozę: rašytojas kūrinyje nagrinėja ir daugiau temų, bando perteikti šeimos, kurioje auga autistas, santykius, aplinkinių reakcijas į Kristoferį. Keltos problemos, mintys, idėjos maišėsi į vieną katilą – viskas vertė bent kažkiek susimąstyti, pagalvoti, ką aš daryčiau, sutikusi tkį žmogų, bendraudama su juo. Tai buvo kažkas kitokio, nematyto.

Knygai neabejotinai skiriu 5 balus (max. 5). Mano manymu, tai itin gerai parašyta knyga, čia paliečiama tema, kurios nedrįstų imtis daugelis rašytojų. Tai buvo galimybė save pastatyti į svetimą kūną, į kokio mintis dar niekada man neteko lįsti. Rekomenduoju. Tikrai.

Komentarų: 5

  Atgalinė citata

  1. 2016 m. PAVASARIS | Pamišusi dėl knygų
  2. 10 knygų, kurias turėtų perskaityti kiekvienas | Pamišusi dėl knygų
  3. „Pamišusiai dėl knygų“ 2 – eji! | Pamišusi dėl knygų
  4. TOP 10 knygų apie šeimos tarpusavio santykius | Pamišusi dėl knygų
  5. TOP 10 geriausių knygų, skaitytų 2016 m. | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: