Knygų klubai

Vis mąsčiau, kad reikia šio straipsnio ir berašant suvokiau, kad norėtųsi turėti ir rubriką, į kurią sutilptų mano patirtis, pamąstymai ir kiti knygiški dalykėliai. Todėl prie šio straipsnio pristatau Jums ir naujai atsiradusią rubriką – „ESU PAMIŠUSI DĖL KNYGŲ“ (taip, pavadinimas kilo nuo gimtadieninio įrašo, kuriame skambėjo frazė: mano vardas Greta ir esu pamišusi dėl knygų.

Knygų klubas –  reiškinys, atsiradęs mano gyvenime gana neseniai. Rugsėjo mėnesį bus metai, kuomet lankau knygų klubą nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, tiksliau – vaikų ir jaunimo literatūros departamente.

Toks klubas buvo mano svajonė nuo labai seniai, ypač iš tos pusės, jog man taip gerai pažįstamas jausmas, kuomet perskaitai knygą ir velniškai nori su kuo nors apie ją pasikalbėti, tačiau… nėra žmogaus, su kuriuo gali kūrinį aptarti. Kaip patį pirmąjį kartą aš prisimenu dieną, kai ėjau tik užsiregistruoti į internete pastebėtą knygų klubą. Bandžiau bibliotekininkei užduoti keletą klausimų, tačiau ji nedelsdama pakvietė Eglę, kuri yra vyresniųjų knygų klubo, galima pavadinti, kuratorė, vadovė. Pasikalbėjusi ir susipažinusi suvokiau, kad, nors ir nedrąsu, labai laukiu pirmojo tikro susitikimo.

Taip ir prasidėjo knygiškieji penktadieniai, kurių, vos išėjusi iš bibliotekos, pradėdavau vėl ir vėl laukti iš visos širdies. Penktadieniais, sėdint pamokose, kone spirgėdavau ir laukdavau, kada išauš toji valanda, kai galėsiu vykti namo, iš kur – į knygų klubą. Knygų klubas vykdavo kas antrą penktadienį, mes susitikdavome prie arbatos puodelio, knygų apsuptyje ir aptarinėdavome pasirinktą knygą. Žinoma, vasarą viskas kiek koregavosi. Mes susitinkame antradieniais (tiesiog, kartu susitarėme), keletą kartų knygą aptarinėjome sėdėdami lauke. Ir, žinoma, prie arbatos/vandens puodelio.

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje egzistuoja dviejų amžiaus grupių KK, tačiau tai nėra aiški riba. Mažesnieji, neseniai pramokę skaityti, pradinukai ar besimokantys progimnazijose susitinka su šmaikščiąją Inga, kurios juokas aidi bibliotekoje (Jūs turite nors kartą kokiame renginyje ar KK susitikime pamatyti ir susipažinti su Inga, pamatysit, kodėl būtent taip ją apibūdinu) ir tai priverčia juoktis ir šypsotis. Vyresnieji: gimnazistai, studentai ar dar vyresni, susitinka su draugiškąja Egle, kuri geba sukurti jaukią aplinką. Kalbėdamas su ja jautiesi suprastas, ji visuomet pasidalija žiniomis, kurios tikrai vertingos ir nagrinėjant mokykloje skiriamus kūrinius.

IMG_0045Ir per šiuos metus vieną dieną suvokiau, kad noriu kažko dar. Žinot, kaip būna: gauni kažką gero ir todėl norisi dar ir dar. Taip ir šį kartą. Ir pagalvojau, kodėl gi to nepadarius mokykloje? Tad perėjau šiokius tokius knygiškus kryžiaus žygius (nors nebuvo taip sudėtinga, todėl dėkui mokyklos vadovybei ir ypač skyriaus vedėjoms, kurios yra atviros gimnazistų idėjoms ir naujovėms mokykloje) ir galiausiai pasiekiau savo – kartu su lietuvių kalbos mokytoja įkūrėme jaunimo knygų klubą. Šiam knygų klubui diskusijos klausimus ruošiu pati, žinoma, prie to prisideda ir mokytoja, įnešdama į pokalbį šiokio tokio teorinio tikslumo. Tiesa, nors susitikimai buvo dar tik du (rengti antrajame pusmetyje, todėl nebuvo jau tiek ir daug laiko), žadame tęsti klubo veiklą kitąmet, dėl tęstinumo norą išreiškė ir dalyvavusieji susitikimuose.

Kokias knygas aptarinėjame šiuose klubuose? Bibliotekoje renkamės iš to, kas būtent tuo momentu šauna į galvą. Skaitėme ir nagrinėjome nuo Hesės „Narcizo ir auksaburnio“ iki Dahl‘o „Matildos“, taip pat „Rebekos salos“, „Kendė“, „Atskalūno laiškai“, „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ bei dar daug kitų. Mokykloje pasirinkome aptarti „Autsaiderius“ bei „nežudyk strazdo giesmininko“.

Po šių metų suvokiu, kaip svarbu jaunam žmogui įsilieti į bendraminčių būrį ir kaip gera mokslo metų eigoje kartais tiesiog spjauti į privalomą literatūrą, lendančią per gerklę, ir literatūros pamokas, kuriose, turbūt daugelis knygų mylėtojų tai jaučia, retokai gali garsiai pasakyti tai, ką manai, nors ir turėdamas kuo savąją nuomonę pagrįsti. Knygų klubas yra vieta, kur jauni žmonės (žinoma, ir vaikai bei suaugusieji) gali atsipalaiduoti ir sakyti tai, ką mano. Nei viename iš šių dviejų KK nebuvo nė karto juoktasi iš kito nuomonės, ar sakyta, jog mąstai neteisingai. Kaip sakoma, būkim bėdni, bet teisingi – knygų klube jaunas žmogus gali drąsiai sakyti tai, ką jaučia ar galvoja.

Pabaigai norėčiau dar pridurti keletą liaupsų bibliotekos knygų klubui (nes apie mokyklinį, kai pati įkūriau, nebūtų gražu taip suokti 🙂 ). Drąsiai galiu teigti, jog šis nedidelis susibūrimas tam tikra prasme pakeitė mano gyvenimą.  Čia aš jaučiuosi laisva ir jaučiuosi taip teisingai pasirinkusi ateities kryptį, kad širdis spurda iš laimės. Man čia be galo patinka. Net nenujausdamas iš kiekvieno knygų klubo susitikimo išsineši naujų žinių bagažą, kurį mums suteikia Eglė (ji man ir mokytoją, į kurią trokštu lygiuotis, vesdama savąjį, mokyklinį KK). Knygų klubas padeda ugdyti ir kritinį mąstymą, o tai labai gerai padeda ateityje, atsirenkant kokybišką literatūrą. O be to – čia esu tarp bendraminčių ir manęs neteisia už vienokią ar kitokią nuomonę. Čia jaučiuosi laisva ir laiminga, dėl ko jaučiu dar didesnę meilę knygoms!

P. S. gal norite ir Jūs prisijungti prie knygų klubo vienoje įžymiausių Lietuvos bibliotekų? Rašykite man el. paštu pamisusidelknygu@gmail.com ar FB žinute: galiu suteikti daugiau informacijos, atsakyti į rūpimus klausimus ir pasidalinti reikiamais kontaktais ar papasakoti, ką skaitysime kito susitikimo metu, kada jis vyks ir t. t. 😉

P. P. S. jei norite daugiau sužinoti apie mokykloje mano rengiamą knygų klubą taip pat rašykite, pasidalinsiu mokyklos laikraščio straipsniais apie buvusius susitikimus. 🙂

Reklama

Komentarų: 3

  1. Kaip norėčiau, kad mano bibliotekoje būtų tokie susibūrimai… Mokykloje eisiu kalbėti ir klausti, gal bus įmanoma nors ten kažką panašaus suorganizuoti. Ačiū, už įkvėpimą! 🙂

    Patinka

    • Smagu, kad likai įkvėpta, būtinai pranešk, kaip sekasi! 🙂

      Patinka

Atgalinė citata

  1. 2016 m. VASARA | Pamišusi dėl knygų

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: