Jennifer Niven „Papasakok man apie tobulą dieną“

all the bright placesVieną žvarbų sausio rytą, stovėdamas ant mokyklos varpinės atbrailos ir ketindamas nuo jos nušokti, Teodoras Finčas mažiausiai tikėjosi čia sutikti dar vieną žmogų. Ir jau tik ne merginą iš populiariausių mokyklos mokinių būrelio – Violetą. Visi mano, kad tą dieną Violeta išgelbėjo Finčą, bet tik jie abu žino, kad iš tikrųjų jiedu išgelbėjo vienas kitą.

Taip susitiko dvi sužeistos sielos: vaikinas, kuris nori mirti, bet kaskart suranda, kas jį sulaiko, ir mergina, kuri turi slaptą liūdesį ir skaičiuoja dienas, bet nemoka jomis džiaugtis. Ir kai geografijos pamokoje gavę užduotį Finčas su Violeta kartu išsiruošia į kelionę, jie nė nenujaučia, kad per kelias savaites jiems bus lemta atrasti kur kas daugiau nei dar nematytas įstabias vietas. Kai ką labai svarbaus apie save pačius ir gyvenimą. Galbūt – net taip ilgai ieškomą tobulą dieną. Nuo pradžios iki galo. Kai nenutinka nieko baisaus, liūdno ar įprasto. Dieną, kuri įkvėps liautis liūdėti ir pamilti gyvenimą.

O dievulėliau. Negaliu patikėti. Negaliu atsigauti. Vis dar sunkoka rinkti žodžius. Prisiminus, norisi ne tik šypsotis, bet ir verkti. Labai ilgai laukiau galimybės perskaityti „Papasakok man apie tobulą dieną“. Pasirinkau ją kaip knygą su mėlynu viršeliu, dalyvaudama pamišėliškame knygų skaitymo iššūkyje. Ilgai galvojau, kas gi šioje knygoje yra tokio, dėl ko viso pasaulio skaitytojai eina iš proto. Perskaičiusi, supratau, kas tai yra, deja, manau, kad būtent šio dalyko konkrečiai neįmanoma apibūdinti jokiais žodžiais. Tai kažkoks jausmas. Vien dėl jo verta skaityti.

Kūrinio pagrindiniai veikėjai – Finčas ir Violeta. Šie du jauni žmonės vieną dieną susitinka… neįprastomis aplinkybėmis. Abu jie pamato vienas kitą, užlipę ant mokyklos varpinės atbrailos. Kodėl jie tai darė? Tiek Finčas, tiek Violeta kaip ir norėjo nusižudyti. Aišku, apie šį jų sprendimą, pakeitusį jaunuolių gyvenimą sukasi begalės peripetijų ir įvairių aplinkybių, tačiau po to karto jie pradeda bendrauti. Tiksliau, iš pat pradžių Finčas bando kaip nors prieiti prie Violetos. Atlikdami mokyklinį projektą kartu, jie pradeda pažinti vienas kitą, taip labiau pažindami ir patys save. Ši jų kelionė atveda ir iki šiltesnių jausmų, pakeisiančių dviejų paauglių gyvenimus amžiams.

Man atrodo, kad vienas iš pagrindinių knygos variklių buvo autorės perteikiama emocija. Žinoma, emocijų būta įvairių – nuo laimės iki drastiško liūdesio. Bet svarbu tai, kad, bent jau aš, labai stipriai jutau visa tai, ką autorė bandė perteikti, jutau ar stengiausi išgyventi tas pačias emocijas, kaip ir pagrindiniai knygos veikėjai. Esu įsitikinusi, jog realistinėje knygoje kaip ši, labai svarbu meistriškai atlikti šį darbą – t. y. autorius turi gebėti rašyti, kurti taip, kad, atrodo, emocijos, jausmai sklistų iš puslapių. Aplodismentai iš mano pusės Jennifer Niven, už gerai atliktą darbą šioje srityje.

Niven knygoje aprėpia ir tikrai skaudžių bei opių, ypač šiuolaikinėje Lietuvoje, temų: savižudybė, psichikos ligos bei sutrikimai. Autorė pateikia skirtingas aplinkas, kuriose žmonės gali jaustis prastai, nepritapti, kuriose kyla noras nusižudyti: Violeta, patyrusi netektį autoavarijos metu, ieško savęs, bando vėl įsilieti į gyvenimą, bet dažnai susimąsto, kad nenori būti, kaip visi, nenori būti Violeta, kokią visi matė iki nelaimingo atsitikimo. Šalia yra Finčas, kurio situacija pasirodė klaiki. Jo tėvai išsiskyrė, tėvas dažnai neadekvačiai elgiasi. Toks jausmas, kad nei šeimai, nei draugams Finčas nerūpi, nors jo elgesyje aiškiai galima pastebėti požymių, kad vaikinas nemato gražaus ir šviesaus pasaulio ir nejaučia motyvacijos gyventi. Žinoma, iki kol pasirodo Violeta. Visgi Finčas man didžiąją knygos dalį buvo paslaptis, stebėdama jo elgesį spėliojau, ar jis serga kokia nors liga, ar vaikinas patyrė kažkokią traumą.

Atsargiai – spoiler‘inė (turbūt) trumputė pastaba: mano nuomone, rašytoja puikiai perteikė bipolinio sutrikimo apimtą žmogų. Skaitytojas stebi, kaip toks žmogus išgyvena skirtingus, taip vadinamus, epizodus. Blogiausia, kad suvoki situacijos rimtumą anksčiau nei kiti veikėjai. Tuomet norisi visus pakratyti labai stipriai. Žinoma, o  dar blogiau, kad diagnozę suvokia aplinkiniai, bet ne artimiausi žmonės. Tai taip pat labai širdį skaudinantis ir liūdinantis dalykas šioje knygoje.

Susipažinę artimiau, visai ne paslaptis, Finčas ir Violeta pajunta vienas kitam šiltesnius jausmus. Aišku, pradžioje jie dar stumdosi, Finčas Violetai sako, kad jam kaip mergina ji nepatinka, o Violeta nesistengia rodyti net subtilių ženklų apie simpatiją Finčui. Manau, daugelis skaičiusiųjų tikrai ne kartą, ir ne du galvojo „Kiek galima? Užtenka!”, aš jutau tai taip pat, tačiau man tai buvo žavus ir intriguojantis dalykas. Juolab, jog abu paaugliai yra savęs ieškantys besistengiantys susivokti, tad ir nevyko viskas taip žaibiškai, kaip galima pagalvoti. Užskaitau šią romantinę liniją – labai žavi ir jausminga. 🙂

Knygai skiriu maksimalų balų skaičių – 5. Knyga sukrėtė, liūdino, vertė šypsotis ir kikenti. Nors skaičiau nemažai atsiliepimų apie šios knygos nerealistiškumą, man tai visais atžvilgiais stipri knyga: temos svarbumas, charakterių ir siužeto vystymas. O kadangi perskaičius autorės žodį pasidaro aišku, jog kūrinyje įdėta ir asmeninės patirties, manau, kad neverta kalbėti apie tai, jog „Papasakok man apie tobulą dieną“ yra nerealistiška. Labai rekomenduoju ir skatinu perskaityti šią knygą ne tik jaunimą, bet ir suaugusiuosius.

Reklama

Komentarų: 5

  Atgalinė citata

  1. 2016 m. VASARA | Pamišusi dėl knygų
  2. TOP 10 knygų veikėjų, su kuriais norėčiau išgerti arbatos | Pamišusi dėl knygų
  3. TOP 10 geriausių knygų, skaitytų 2016 m. | Pamišusi dėl knygų
  4. Pamišusiai dėl knygų – 3 – eji! | Pamišusi dėl knygų
  5. 10 knygų apie psichinę sveikatą | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: