K. M. Walton “Cracked”

crackedSometimes there’s no easy way out.

Victor hates his life. He has no friends, gets beaten up at school, and his parents are always criticizing him. Tired of feeling miserable, Victor takes a bottle of his mother’s sleeping pills—only to wake up in the hospital.

Bull is angry, and takes all of his rage out on Victor. That makes him feel better, at least a little. But it doesn’t stop Bull’s grandfather from getting drunk and hitting him. So Bull tries to defend himself with a loaded gun.

When Victor and Bull end up as roommates in the same psych ward, there’s no way to escape each other or their problems. Which means things are going to get worse—much worse—before they get better….

K. M. Walton yra rašytoja, gyvenanti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nuo pat vaikystės ji svajojo tapti mokytoja, jos svajonė išsipildė – Walton mokytojavo 12 – a metų. Vėliau ji tapo mokytojų mokytoja – vedė užsiėmimus, padėdavusius mokytojams atlikti savo darbą dar efektyviau. Rašytoja veda ir paskaitas apie empatiją, supratingumą net ik suaugusiems, bet ir jaunimui. Walton atrado ir savo didžiulę meilę rašymui. Kaip viename interviu autorė teigė, “Cracked” gimė kaip vienas iš būtų sustabdyti patyčias mokyklose.

Kūrinys pasakojamas iš dviejų vaikinų pozicijų. Vienas jų yra užgauliotojas, kitas – patyčių auka. Bull (iš tikrųjų tai William) mokykloje kabinėjasi prie Victor, tai paversdamas bendramokslio gyvenimą dar prastesniu nei yra. Victor tėvai, atrodo, visiškai nemato savo sūnaus, arba mato tik tai, ką jis padaro netinkamai, ne pagal jų norus ar įsitikinimus. Šešiolikmetis mokykloje visiškai neturi draugų ir apskritai, per dienas jis normaliai kalba tik su šunele Jazzer, kuri vienintelė išklauso Victor nuoskaudas, pamąstymus. Victor jaučia didžiulę neapykantą savo tėvams, ypač motinai, kuri nesiteikia pažvelgti į sūnų kaip į žmogų. Victor niekad nejuto motiniško, šilto jos apkabinimo.

My father wanted to know what I had done to provoke “that boy” – like Bull was actually human. My mother only cared about what the adults at the school thought of her eight-year-old son pissing his pants. She said it made her look bad and that grown-ups would think she wasn’t raising me correctly.

O be to, Victor mokykloje yra patyčių auka ir iš esmės, niekas to nesureikšmina. Jo užgauliotojas Bull yra žiaurus paauglys, tačiau kadangi pasakojama ir iš jo pozicijos, skaitytojas sužino, kas dedasi Bull gyvenime. Jis gyvena su motina ir seneliu. Šie žmonės yra priklausomi nuo alkoholio, todėl Bull kenčia namuose ne tik psichologines patyčias, bet ir fizines. Jo senelis itin dažnai pakelia prieš anūką ranką, todėl Bull susikaupusį purvą ir pyktį išlieja ant Victor. Vaikinas dažnai slepiasi ir būna vienas senose kapinėse, kur niekieno netrukdomas gali ramiai skaityti.

I even used to think my name, William Mastrick, made me sound like I mattered. My pop renamed me Bull when I was five – said he didn’t want me getting any crazy ideas that I was special. He said I wrecked everyone’s life when I came along, like a bull in a china shop.

Taigi, po to kai Victor po sunkių aplinkybių bando nusižudyti, o Bull randa dėdės šautuvą ir bando įgyvendinti sugalvotus planus, vaikinai atsiduria toje pačioje palatoje, psichiatriniame ligoninės skyriuje.

Knygos pradžia yra visiškas sprogimas. Čia veiksmas toks įtemptas, intriguojantis ir baisus, kad negali atsitraukti nė akimirkai. Na, nebent norint atsikvėpti nuo to, ką prieš akimirką sužinojai. Rašymo stilius yra toks įtaigus, kad emocijos ir jausmai skliste sklinda iš puslapių, o kadangi kalbama apie be galo baisius ir skaudžius vaikinų išgyvenimus, visa tai dar labiau paveikia, dažnai – graudina ar kelia pyktį. Kas mane labiausiai siutino? Žinoma, paauglių šeimos: tiek Bull senelis ir motina, tiek Victor‘o tėvas bei baisingai šlykšti motina, kuri turbūt ir buvo mano nemėgstamiausia veikėja. Nors šių šešiolikmečių šeimų nariai galėtų lengvai varžytis dėl blogiausiojo titulo.

Autorė kalbėdama apie charakterius, puikiai atskleidžia tiek Victor, tiek Bull asmenybes, jų ypatybes, o tam didžiulę įtaką daro ir taikliai pasirinkti epizodai iš vaikinų gyvenimų, priverčiantys susimąstyti ir geriau suprasti pasakotojų sunkią dalią. Manau, šie veikėjai labai gerai padeda atsiskleisti pasirinktoms temoms ar idėjoms, o taip pat ir kiti paaugliai bei darbuotojai sutikti psichiatriniame skyriuje. Kiekvienas jų turėjo ypatingą reikšmę ir tai juos darė ypatingus. Per abiejų prizmę parodomos patyčios, o ypač svarbu, kad tai matome iš abiejų pusių; taip pat svarbi knygos mintis yra ta, jog žmonės dažnai nepagalvoja, kad aplinkiniai gali išgyventi dar blogesnius dalykus. Tas empatijos, supratimo trūkumas yra viena iš priežasčių, kodėl nutinka tokie dalykai, kaip patyčios, savižudybės ir kita.

Atsargiai, šioje pastraipoje yra pastebėjimų apie knygos pabaigą. Po tokios įtaigios ir stiprios pradžios, mane kiek nuvylė skystoka, kuri nelabai įtikimo mane. Man pasirodė, jog beveik viskas pabaigoje yra per gražu ir gal net nerealistiška, ypač po to, kai matėm, kokie santykiai verda tarp vaikų ir tėvų. Žinoma, kartu atrodo, kad pabaiga yra viltinga ir optimistiška, tačiau šį kartą gal būtų vertėję palikti pabaigą kiek kitokią, ne tokią gėlytėmis klotą.

Knygai skiriu 4,5 balo (max. 5). Aš tiesiog negaliu sau leisti knygai skirti 4 balus dėl man ne itin patikusios pabaigos, kadangi tiek pasakojimo stilius, tiek veikėjai, tiek emocijų pliūpsnis man labai patiko ir vertinu labai gerai. Visko gali būti, kad su laiku mano nuomonė dar labiau pakis, tačiau mano nuomone, tai viena stipriausių knygų, kuriose kalbama apie patyčias ir savižudybę.

Reklama

Komentarų: 2

  Atgalinė citata

  1. Sezono santrauka: 2016 m. RUDUO | Pamišusi dėl knygų
  2. 10 knygų apie psichinę sveikatą | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: