Gerda Jord „Gertrūda“ & Gerda Jord ir Miglė Anušauskaitė „10 litų“

gertrudaŠmaikšti, provokuojanti, šiek tiek nostalgiška – tokia Gertrūdos istorija gali pasirodyti tiems, kurie priklauso Y kartai. Kartai, kuri dar žiūrėjo filmukus per „Šilelį“, bet po kelerių metų turėjo mokytis dirbti kompiuteriu. Jai priklauso žmonės, kurių tėvai gyveno už geležinės uždangos, o jie patys neretai pirmą kartą į užsienį išvyko siekdami užsidirbti braškių laukuose. Y kartos atstovė yra Gertrūda, gimusi 1985 m. Tarybų Sąjungoje, Lietuvos teritorijoje, dabartinėje Marijampolėje.

Po daugelio metų Gertrūda atvyksta į močiutės laidotuves, kurios ją priverčia susimąstyti apie savo gyvenimą ir primena svarbiausius vaikystės ir paauglystės įvykius. Jei žiūrėjote „Mauglį“, mokėtės n-tojoje vidurinėje mokykloje, iki nakties žaisdavote su draugais kieme, klausėtės „Foje“, pirkote sūrelių iš ūsuotos pardavėjos, pasirėmusios į prekystalį su metalinėmis svarstyklėmis, turėjote mobilųjį telefoną „Nokia 3310“, rinkote „Turbo“ gumos paveikslėlius, sudaužėte gyvsidabrio termometrą, bėgdavote iš kūno kultūros pamokų, patyliukais sliūkindavote į savo kambarį po mokyklos šokių – didelė tikimybė, kad šis pasakojimas ir apie jus.

Tai buvo mano pirmoji pažintis su apskritai tokiu žanru kaip grafinės novelės. Ir visai nenusivyliau. „Gertrūda“, aišku, patraukė mano dėmesį knygstarterio metu, kuriam nusisekus, gavau kūrinį į savo rankas. Kadangi gimiau laisvoje Lietuvoje, nuo vaikystės man buvo įdomu išgirsti tam tikrų prisiminimų ir istorijų, paaugusi suvokiau, jog ypač – apie vaikus ir paauglius, sovietmečiu arba pirmaisiais nepriklausomybės metais (žinau, aš keistas vaikas), todėl su mielu noru klausydavau pasakojimų, žiūrėdavau tėvų ar senelių jaunystės filmus, klausau muzikos, kuri itin buvo populiari 80 – aisiais – žodžiu, man tikrai netrūko entuziazmo susipažinti su Gertrūda ir jos istorija.

Tad apie viską nuo pradžių. Pagrindinė knygos veikėja Gertrūda parvažiuoja į gimtąjį miestą nelabai kokia proga – mirė jos močiutė. Mergina per laidotuves matydama daug senų pažįstamų pradeda įsivaizduoti, kas būtų, jeigu būtų, o be to – į galvą jai po truputį pradeda lįsti ir prisiminimai. Vedama paslaptingo noro, kurio mes nesužinome tikrai ilgai, ji grįžta į gimtuosius namus, kur dabar jau niekas negyvena. Kiekviename kambaryje Gertrūda atranda kažką, susijusio su namais, ir nukeliančio kelis dešimtmečius atgal.

Man labai patiko charakterių išpildymas. Daugelis sutiktųjų gana lengvai įsirėžė atmintin, labai lengvas pasakojimo stilius šį dalyką tik dar labiau pagyvino. Daug kas buvo net man familiaru, pažįstama tiek, kiek mano atmintis leidžia prisiminti. Ir televizorius, kurio negalėjai perjungti distanciniu pulteliu, ir nokijos ant kiekvieno kampo…

O kas man labiausiai patiko, tai buvo humoras. Aš tikrąja to žodžio prasme niekaip negalėjau nustoti juoktis ir kikenti. Į mane dėl to daug kartų buvo keistai žvelgta, tačiau nieko negalėjau su savimi padaryti. Žinoma, buvo kelios vietos, kuriose netikėtai tekdavo sustoti, juokas tvardėsi savaime, darėsi net graudu, tačiau didžiąją knygos dalį skaičiau bekikendama. Getrūda, atrodo, tau pačiam pasakoja visus prisiminimus ir istorijas, o tai man jau iš karto pradėdavo kelti šypseną; žvelgdama į iliustracijas ir skaitymo eigoje, rodos, išgirdusi jos balsą, man atrodė, kad net ne tai,ką pasakoja, o kaip Gertrūda pasakoja skleidė nemažai įvairiausių emocijų ir netikėtų mano pačios reakcijų – stebėti Gertrūdos ir jos aplinkos pokyčius yra vienas iš dalykų, varančių pirmyn. Tiesa, verta paminėti, kad esu lengvai prajuokinamas žmogus, todėl tikiu, jog ne kiekvienam skaitytojui taip yra ar buvo.

Šiai grafinei novelei skiriu 5 balus (max. 5). Gal dėl begalės įvairiausių emocijų pliūpsnio aš negaliu skirti kūriniui kito balo, tačiau man patiko ir tai, jog tam tikrose vietose pateikiamos situacijos be abejonės vertė susimąstyti apie praeitį ir dabartį. Tikrai rekomenduoju, ypač tik išbandantiems šį žanrą.

10-lituMiglės Anušauskaitės ir Gerdos Jord komiksų knyga „10 litų“ – originali lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno grafinė biografija. Autorės atkuria ne tik istorines lakūnų gyvenimo aplinkybes, bet ir suteikia personažams gyvus charakterius, su humoru ir rimtumu vaizduoja šių dviejų žmonių asmeninį gyvenimą, nuotykius ir išgyvenimus. „10 litų“ kūrėjos tarsi nukelia Darių ir Girėną nuo postamentų, nuo dešimties litų banknoto, nuo Puntuko akmens ar apdulkėjusių talismanų lentynos, vaizduoja juos žmogiškus ir gyvus, tokius, kokie jie galbūt galėjo būti.

Kuomet man draugė ištarė „Tai gal „10 litų“?“, jai nedvejodama linksėjau ir sakiau taip taip, labai noriu (Meda, ačiū!). Po pažinties su Gertrūda, nekantravau nerti į grafinių novelių pasaulį gilyn ir griebti į rankas dar vieną kūrinį.

Šios knygos struktūra yra gana įdomi: Tiek Miglė, tiek Gerda turi kaip tokius savo atskirus puslapius. Viena jų pasakoja S. Dariaus, kita – S. Girėno gyvenimo reikšmingiausius įvykius, o jų sąsaja yra tie patys laikotarpiai, pvz. kas abiem nutiko tam tikrais metais. Taip mes pamatome abiejų pusių likimus iki to didžiojo susitikimo.

Ši knyga taip pat pakankamai lengvai vertėsi, buvo įdomiai parinkti svarbūs gyvenimo tarpsniai, detalės, skaitydama sužinojau nemažai naujo, apie ką dažnas mūsų net nesusimąsto, tačiau man trūko tokio stipraus užtaiso, varančio pirmyn, kaip kad „Gertrūdoje“. Man taip pat pritrūko kulminacijos, dėl ko, man atrodo, nukentėjo ir pabaiga, ji buvo per mažai dramatiška, nepaliekanti išplėstomis akimis, kas, manau, visai čia būtų tikę. Tikrai ploju katučių abiem autorėms, kadangi iliustracijos ir dialogai, kaip ir „Gertrūdoje“ , puikiai sudėlioti ir yra šmaikštūs, įdomūs.

Knygai skiriu 4 balus (max. 5). Nepaisant visko, „10 litų“ mano vakarą pavertė itin linksmą, todėl taip pat rekomenduoju ir šį kūrinį. Įdomi koncepcija, tema, siužetas, kažkas kitokio lietuviškos knygų leidybos padangėje – kodėl gi ne!

Reklama

Komentarų: 3

  Atgalinė citata

  1. TOP 10 knygų, kurios turėtų būti Jūsų paplūdimio krepšyje (II) | Pamišusi dėl knygų
  2. Pamišusiai dėl knygų – 3 – eji! | Pamišusi dėl knygų
  3. TOP 10 labiausiai patikusių knygų, perskaitytų 2017 m. | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: