Nicola Yoon „Viskas, viskas“

1470391401_viskasviskas__i_virselisMadlina Vitjė kenčia nuo reto genetinio susirgimo – alergijos išoriniam pasauliui. Ji tokia alergiška, kad per visą gyvenimą nėra peržengusi namų slenksčio. Gyvena susitaikiusi su esama padėtimi, kol kaimynystėje įsikuria jaunuolis Atlanto vandenyno akimis. Tarp jų užsimezga pažintis, perauganti į sudėtingą romaną. Romaną, kuris sukels abejonių, ar Madlina išties yra ligonė. Gal serga ne ji? Gal veikiau jos mama, patyrusi kraupią netektį, kai girto vyro vairuojamas sunkvežimis užmušė jos sutuoktinį ir sūnų – Madlinos tėtį ir brolį. Ši tragedija taip sukrėtė moterį, kad ji ryžosi visomis išgalėmis saugoti dukrą, ją “susargdinti“ ir neišleisti jos iš namų. 

Tai knyga apie mamą ir dukrą, apie pirmąją meilę, kuri atveria pasaulį, riziką ir ryžtą išsiveržti iš savojo kiauto, kad įrodytum, jog iš tiesų gyveni.

Jau, rodos, visur tik ir girdėjai apie šią knygą: booktub‘e, bookstagram‘e, užsienio tinklaraščiuose, galų gale pasirodė žinios apie ekranizaciją, ir darėsi taip liūdna, kad šios knygos neturime lietuviškai, mat pasaulyje ji sukėlė tikrą bumą. Tačiau po truputį, po truputį, vis iš kažkur atsirasdavo viltis, kad Nicolos Yoon kūrinys pasirodys ir Lietuvoje, ir visų skaitytojų laimei, leidykla „Gelmės“ išvertė knygą į lietuvių kalbą ir išleido!

Madlina, paauglė, gyvenanti atsikrta nuo išorinio pasaulio, tikrąja to žodžio prasme. Jai yra diagnozuotas SKID sindromas, kuomet žmogus praktiškai yra alergiškas viskam: įvairiausioms bakterijoms, sklandančiomis ore, tam tikriems maisto produktams, mikrobams, kurių apstu kiekviename žingsnyje. Ji gyvena sandariai saugomuose namuose, kartu su savo motina. Ją kasdien lanko drauge jau tapusi slaugė Karla, mokosi ji internetu. Vieną dieną šios merginos rutiną sudrumsčia naujai atsikėlę kaimynai ir jų sūnus – Oliveris, dar vadinamas Oliu. Tikrai galima nuspėti, kad šie du jauni žmonės pradės, bandys bendrauti, nepaisant visų aplinkybių. Tuo tarpu pačiai Madlinai ši pažintis bus visapusiškai keičianti gyvenimą, tik į kurią pusę – Jums nesakysiu. 🙂

Man patiko autorės rašymo stilius – jis poetiškas, kalboje nestinga metaforų ar vaizdingų palyginimų, kurie sustipriną teksto poveikį skaitytojui. Man taip pat patiko, kaip rašytoja atskleidė žmogaus, turinčio SKID, gyvenimo būdą, rutiną, supančią aplinką, kas būtina tokiam žmogui, bet tai nėra perkrauta, informacijos tam tikruose epizoduose duodama pakankamai ir to užtenka.

Nuotrauka iš interneto

Autorė taip pat nestokoja pirmosios meilės romantizavimo, kas nebuvo įkyru, o kaip tik, mano nuomone, gražiai atskleista. Kadangi Madlina neturi pernelyg daug socialinių įgūdžių,nes, suprantama, ji nėra kontaktavusi su bendraamžiais, autorė gana taikliai vaizduoją tą tokią awkward protagonistės būseną, kai ji tiesiog nelabai ir žino, kaip derėtų bendrauti su savo amžiaus vaikinu. Visgi vėliau tai kiek per stebuklingai išnyksta, o santykių vystymosi tempas yra nemažas, tačiau nepaisant to manau, jog romantinė linija šioje knygoje yra graži, netrūko žavių momentų, kuomet tikiesi, kad viskas šiems veikėjams baigsis gerai.

Tikrai stiprus knygos momentas yra motinos ir dukros santykių atskleidimas ir šios temos plėtojimas. Nors ir daug laiko praleisdamos kartu, Madlinos ir jos mamos santykiuose galima lengvai įžvelgti pakilimų ir nuopuolių, kuomet atsiskleidžia pagrindinės veikėjos amžiui būdingi bruožai ar tiesiog kažkokie nesutarimai. Knygoje ryškūs ir momentai, kurie kuriam laikui pakeičia tų santykių tėkmę, lengvai galima lyginti ir įžvelgti kontrastų, skatinančių daugiau analizuoti jų santykius, ypač – atomazgoje, kurioje tikrai netrūks įvairiausių emocijų.

Vis dėlto manau, kad bene svarbiausias dalykas šioje knygoje yra Madlinos asmenybės raida, kuriai tikrai didelę įtaką padarė Olio atsikraustymas kaimynystėn: pati paauglė ne kartą įvardija, kad iki vaikino atsiradimo jos gyvenime kiekviena diena būdavo visiškai tokia pati, lyg žodžiai, skambančius lygiai taip pat, skaitant iš priekio ar galo (beje, labai gražus palyginimas!), tačiau vėliau aiškiai matome Madlinos domėjimąsi dalykais, kuriems iki tol ji neteikė pernelyg daug reikšmės, ar momentus, verčiančius į situaciją merginą žvelgti kitu kampu.

Knygai skiriu 4,5 balo (max. 5). Turbūt iš tokio verdikto gerai matosi, kad abejojau. Buvo keli paminėti, bet neatskleisti dalykai, kurie, mano manymu, būtų verti dėmesio, taip pat – romantinės linijos tempas, tačiau istorija man be galo patiko – ji įkvepia ir išryškina tam tikras vertybes, kurias moderniaisiais laikais neretai esame linkę pamiršti.

Reklama

Komentarų: 1

  Atgalinė citata

  1. TOP 10 knygų, kurios turėtų būti Jūsų paplūdimio krepšyje (II) | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: