Katherine Paterson „Tiltas į Terabitiją“

cdb_9786094035944_tiltas_c4af_terabitijc485_2014_leidimas_p1Kas yra Terabitija? Tai paslaptingiausia vieta Žemėje. Pasaulis, egzistuojantis šalia mūsų. Nors iš pirmo žvilgsnio jis nesiskiria nuo mūsiškio, iš tiesų tai vieta, kurios nepamirši visą gyvenimą. Magija, fantazija ir stebuklai – tereikia stipriai įsisiūbuoti virve, kybančia sename medyje, ir peršokti per upelį…

Dviem vaikams lemta atrasti ne tik nepaprastą Terabitijos šalį, bet ir pažinti draugystę, kuri pakeis juos visam laikui. Leslė – šviesiaplaukė mokyklos naujokė, sugeba laimėti bėgimo varžybas, kuriose dalyvauja tik berniukai, ir sudaužo Džeso viltis tapti čempionu. Tačiau būtent drauge jiems pavyks atrasti kelią į Terabitijos žemę… Laukia nuotykiai, paslaptingi miškai, grėsmingos būtybės ir pavojai, kurių išvengti pavyks tik pasikliaujant vienam kitu.

Šią kultinę ir klasika tapusią knygą, manau, tikrai daugelis iš Jūsų yra skaitę. Pagal kūrinį sukurtas ir filmas, kuris tik dar labiau išgarsino šį Paterson darbą, na o man jį teko antrą kartą skaityti, kadangi ruošiausi knygų klubo diskusijai. Pirmasis kartais buvo, tiksliai nepamenu, gal 6 – oje klasėje, o nuo to laiko praėjo jau pakankamai nemažai metų, tad į knygą nėriau kai kuriuos dalykus jau kiek ir primiršusi, tačiau prisimindama emocijų pliūpsnį, gautą skaitant kūrinį pirmąjį kartą.

Moksleivis Džesas yra vienintelis berniukas šeimoje, turintis 4 – ias seseris. Jie visi su tėvais gyvena pakankamai atokioje vietovėje, netoli miško. Kartą berniukas sužino, jog kaimynystėje atsirado nauji gyventojai – šeima, turinti jo bendraamžę mergaitę Leslę. Berniukas, kaip ir kiti bendramoksliai, gana skeptiškai žiūrėjo į šią mergaitę, kadangi ji – lyg neįprasta būtybė: televizijos nežiūri, nes namuose neturi televizoriaus, dėvi kelnes, kitaip nei visiems priimtina, o bėga – greičiau nei berniukai. Laikui bėgant ir vedami įvairių aplinkybių Džesas ir Leslė susibendrauja ir taip užgimsta draugystė. Vaikai miške sukuria tik jiems vieniems žinomą šalį – Terabitiją, kur gali išlaisvinti savo vaizduotę ir tapti tuo, kuo nori.

Išleidimo metais, ši knyga buvo priimta kaip kontraversiškas kūrinys, kadangi jame vaizduojama nemažai dalykų, neatitinkančių to meto normų, o dėl pabaigos vienos detalės net buvo kai kur uždrausta! Autorė vaizduoja keletą veikėjų, kurie išsiskiria iš minios kitokiomis vertybėmis ir asmenybės laisve. Bene ryškiausios tokios herojės yra pati Leslė ir muzikos mokytoja panelė Edmands. Šios veikėjos dėvi kelnes, o ne sijonus ar sukneles, kaip priimta ir tai jau sukelia didžiulį vajų, kodėl taip vyksta. Tam tikri epizodai labai gerai atskleidžia kuriamo laikotarpio bruožus, leidžia susipažinti su vyravusiomis idėjomis ir nuostatomis.

Būtent dėl šių dalykų dar įdomiau atrodo ir akivaizdus kontrastas: Leslės tėvai – meniškos sielos žmonės, gana, sakykim, tiems laikams modernūs, tuo tarpu Džeso šeima yra kone tiems laikams etaloninė: tėvas sunkiai dirba, mama – namų šeimininkė, šeima sunkiai išgyvena, kenčia lėšų trūkumą. Jie religingi ir susigyvenę su provincijos normomis, todėl nepatikliai žvelgia į Leslę bei jos tėvus. Šis kontrastas vis karts nuo karto stipriai juntamas kūrinyje, todėl dar įdomiau stebėti vertybių sankirtą ir vaikų draugystės raidą.

Leslei ir Džesui jų išgalvota šalis Terabitija yra lyg išsigelbėjimas. Džesas, mėgstantis piešti vaikas, nepatenkina tėvo lūkesčių, kadangi jis pernelyg nesidomi tais dalykais, kurie, jo tėvo manymu, turėtų jam rūpėti. Jis jautrios sielos, todėl su Terabitijoje ir, apskritai, su lesle jis gali atsiskleisti, tampa savimi, tokiu, koks jis ir yra.  Jų draugystei augant, stebint vaikus galima gerėtis, kaip jie vienas kitą paveikia – Leslės ir Džeso draugystė yra viena nuoširdžiausių ir gražiausių, manau, visoje literatūroje.

Knygai, be jokios abejonės, skiriu maksimalų balų skaičių – 5. Istorija yra nuostabi, vaiką ji įtrauks į įvykių sūkurį, o kiek vyresnį skaitytoją privers susimąstyti apie gyvenime aukštinamas vertybes ir svarbius dalykus. Jei dar kas nors neskaitėte šio Paterson kūrinio, tikrai skatinu Jus tai padaryti!

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: