Jay Asher „Trylika priežasčių kodėl“ + serialas

Nepasakysiu, kurioje kasetėje atsiras kiekvienas iš jūsų. Bet nesijaudinkit, jei jau gavot šitą mielą dėželę, vadinasi, anksčiau ar vėliau savo vardą išgirsite… Pažadu! Juk kam negyvai panelei meluoti?

Klėjus Džensenas, grįžęs iš mokyklos, prie namų slenksčio randa keistą siuntinį. Jį atplėšęs, išima keletą kasečių su Hanos Beiker – savo klasės draugės ir pirmosios meilės – įrašais.

Prieš porą savaičių nusižudžiusios Hanos balsas jam atskleidžia trylika priežasčių, dėl kurių ji nusprendė išeiti iš gyvenimo. Klėjus esąs viena iš jų. Jeigu išklausysiąs visus įrašus, sužinosiąs kodėl.

Klėjus visą naktį klaidžioja po miestą, užsukdamas į Hanos minimas vietas, suvokia jos skausmą, jausmus ir klaidas, be to, sužino nemažai tiesos apie save, kuri jam anaiptol nėra maloni…

Taigi taigi… Pagaliau aš perskaičiau šią knygą! Pasirodęs serialas mane vertė sėsti prie jos ir pagaliau paimti į rankas, bet vis kažkas nusukdavo mano mintis į kitą pusę, tačiau mes pasirinkome „Trylika priežasčių kodėl“ nagrinėti knygų klube – buvau tiesiog priversta pagaliau perskaityti šią kontraversiškai vertinamą knygą!

Kūrinio protagonistas – Klėjus, moksleivis, kuris nelenda niekam į akis, gana ramiai gyvena, turi kelis draugus ar artimesnius žmones, nėra populiarus, todėl gyvenime ir nelabai turi problemų. Tačiau vieną dieną prie savo namų durų jis randa dėžute su 7 – iomis kasetėmis, kurias įsijungęs vaikinas išgirsta Hanos Beiker, su kuria kartu dirbo kino teatre ir mokėsi, balsą. Tiesa, Hana visai neseniai nusižudė, išgėrusi tablečių. Kaip paaiškėja, šios kasetės keliauja iš rankų į rankas, o jas gauna tie, kurie, anot Hanos, yra prisidėję prie fakto, kad mergina dabar negyva. Klėjui, žinoma, iš karto kyla klausimas, kodėl jis yra priskirtas prie šių žmonių ir ką jis tokio padarė. Per vieną naktį, klausydamas šių Hanos išpažinčių apie 13 žmonių, Klėjus nemažai sužinos apie aplinką, kurioje gyvena, ir apie Haną, kuriai, panašu, buvo bepradedantis jausti kažką daugiau.

Jaučiu, kad šį kartą turiu pradėti nuo blogo… Juk žinot, kaip aš dievinu gerai išplėtotus veikėjų charakterius, kurie yra ryškūs ir įsimintini dėl tam tikrų savo bruožų? O kam jie nepatinka! Vis dėlto gana nuliūdau pabaigusi knygą ir supratusi, kad nelabai susigyvenau su veikėjais, nejaučiau kažkokios įtampos dėl jų ar kad būčiau bijojusi dėl jų likimo. Aš to tiesiog nejaučiau. Manau, kad man trūko daugelio veikėjų, taip vadinamų, background‘ų, magėjo sužinoti, o kokia gi jų istorija, kai knygoje taip akcentuojama, kad niekada negali žinoti, ką kitas žmogus išgyvena ir jaučia. Net ir su pagrindiniais veikėjais… Nepaisant jos istorijos, toks jausmas, kad mano biolaukas nesutapo su Hanos ir ji kažkodėl mane kiek erzino, o Klėjus atrodė gana neryškus ir neturintis įtaigaus balso, kadangi jis – pasakotojas. Iš šios pusės nelengva buvo priimti knygą.

Kadras iš serialo

Visgi man patiko struktūra, kadangi kiekvienas skyrius buvo dedikuotas vienai kasetės pusei, kurioje Hana išklojo tiesą apie jos santykius su tam tikru žmogumi. Tad čia skambėjo Hanos balsas, išskirtas kursyvu, na o šiaip knygos pasakotojas yra Klėjus, kuris tarsi atsiliepia į Hanos žodžius – taip autorius sukūrė lyg kokį vaikino ir merginos pokalbį, kuriame buvo tikrai nemažai išreikšta emocijų. Šalia dar buvo Tonis, Klėjaus kaip ir draugas, turėjęs šioje istorijoje svarbią užduotį, padėjęs pagrindiniam herojui kritiniais momentais.

Pats siužetas sukosi apie daug opių temų, kurios, mano manymu, gerai atskleistos knygoje, tačiau, žinoma, kartkartėmis apie jas tiesiog sunku ir skaudu skaityti. Kūrinys vėlgi puikiai atskleidžia Amerikos paauglių mentalitetą, verčiantį sustoti ir susimąstyti, palyginti mūsų gyvenimą su jų. Ir lengvai galima pastebėti, kaip ten įsišaknijusi prievartos, alkoholio ir patyčių kultūra, bandant parodyti savo viršenybę ir apginti savo teritoriją. Kūrinyje pasakojama apie nemažai skirtingų žmonių, turinčių skirtingą statusą ir gyvenimą, tad galima susidaryti pakankamai platų vaizdą. Toks jausmas, kad vaikai ten lyg nutrūkę nuo grandinės, negali mąstyti ir suvokti savo veiksmų pasekmių, o greičiau visa tai yra tik noras parodyti pasauliui savo galingumą, išlaikyti gerą reputaciją ir pasiekti savo malonumų, nors taip pažeidžiama kitų žmonių asmeninė erdvė ar sutrikdomas jų gyvenimas.

Knygai skiriu 3,5 balo (max. 5). Kūrinys man visai patiko, vis dėlto mačiau nemažą minusą, kuris neleido susigyventi su veikėjais, pajusti tai, ką jie jaučia, bijoti ir nerimauti dėl jų. Siužetinė linija man patiko, pats pateikimas taip pat, o kasečių idėja – super! Net pagalvojau: patefonai sugrįžta į melomanų namus, gal ir grotuvai, paleidžiantys kasetes, grįš? Net mūsų seną magnetofoną, kuris turėjo tokią galimybę, prisiminiau 🙂 Grįžtant prie knygos, siūlyčiau ją pamėginti realizmo mėgėjams, kuriems patinka gyvenimiškos istorijos, kupinos svarbių problemų, kitaip tariant – contemporary YA.


Tą pačią dieną, vos pabaigusi knygą, pradėjau žiūrėti serialą „13 Reasons Why“, kadangi net mano neskaitantys pažįstami jau buvo jį visą peržiūrėję, o aš neleidau sau to daryti, kol neperskaitysiu knygos.

Taigi, ką visų pirma galiu pagirti, tai garso takelį. Man jis labai patiko! Įdomus skambesys, ne visos dainos panašios į tas šiuolaikines populiariasias, o tai jau gerai. Daugelio kūrinių žodžiai buvo priderinti prie epizodo, o tai dar geriau padėjo suprasti sklandantį jausmą. Galų gale, pirmojoje serijoje skambėjusi Joy Divison „Love Will Tear Us Apart“ mane papirko.

Šiaip to, ko pasigedau knygoje, seriale gavau su kaupu. Čia buvo pavaizduota ne tik Klėjaus ir Hanos kasdienybė, čia įpinti ir kitų veikėjų aplinkos elementus atskleidžiantys epizodai. Tai man daug geriau padėjo įsijausti į kartojamą istoriją ir suvokti kai kurių žmonių poelgių prasmę, galbūt buvo suteikta galimybę į viską žvelgti objektyviau. Kai kurie charakteriai daug labiau išplėtoti ir taip man taip pat patiko, pvz. Tonis seriale yra lyg angelas sargas, apie kurį dar liko neatskleistų paslapčių, kurias norisi sužinoti. Taip pat čia turi daug ryškesnį vaidmenį ir herojų tėvai, kuriuos žiūrovas pakankamai dažnai čia mato – tai man irgi patiko, nes knygoje jiems suteikiama mažai vietos ir todėl čia dar geriau galime įsigilinti į esamą Hanos ir kitų paauglių situaciją.

Siužetas nebuvo pernelyg pakeistas – vertinu šį režisierių ir scenaristų pasirinkimą. Tiesa, naujų detalių yra, tačiau kai kurios man netgi labai patiko, buvo panaudotos vietoje ir laiku, puikiai papildė iš knygos paimtą siužetinę liniją. Buvo keletas kartų, kai man buvo pasidarę gana nuobodu, ypač tose serijose, kur pasakojama istorija ir knygoje manęs nelabai traukė, tačiau tam tikras skirtumas tarp serialo ir knygos kėlė intrigą.

Tikrai neblogai vertinu serialą, gerai susižiūrėjo, net buvo keliantis šiokią tokią priklausomybę, nes gerai, kad besibaigiant mokslams, aš galėjau sau leisti jį pažiūrėti 🙂 Sužinojau, kad bus antras sezonas ir man tikrai nuoširdžiai įdomu, kas jame bus rodoma, nes kol kas – neturiu net menkiausios nuovokos.

Reklama

Komentarų: 1

  Atgalinė citata

  1. 10 knygų apie psichinę sveikatą | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: