Stephen King „Kerė“

Nuolat niekinama ir įžeidinėjama mokykloje, terorizuojama namuose religiniu fanatizmu pagarsėjusios motinos, Kerė Vait suvokia turinti nepaprastą GALIĄ, kurią neapsikentusi netrukus nukreips prieš savo kankintojus, o mažą Naujosios Anglijos miestelį pavers rūkstančių griuvėsių krūva. Kas ši paauglė: nekalta mokinė ar kerštingas demonas?

Jau rugsėjo mėnesį sumąsčiau, kad šiemet norėčiau ką nors perskaityti iš Stephen King kūrybos. O koks laikas tam dar tinkamesnis nei spalis – lapkritis: Helovinas, jau puolantis šaltukas, tamsa ir paslaptingos nuotaikos. Galbūt prie to prisidėjo ir neseniai pasirodžiusi „It“ ekranizacija (knygos apžvalga praeitą savaitę pasirodė tinklaraštyje) ir naujas vajus internete. Bet juk logiška pradėti rašytojo kūrybą nuo debiutinio kūrinio, ar ne? 😉

Taigi, „Kerė“, kaip supratote, yra pirmoji King‘o knyga, kurioje pakankamai aiškiai galima pajusti autoriaus braižą ir stilių. Bet apie tai – vėliau. Debiutinėje knygoje pasakojama paauglės Kerės Vait istorija. Ji gyvena kartu su radikalia katalike motina, ir dėl šios jos savybės itin dažnai krėsdavo šiurpas: dėl jos požiūrio į gyvenimą, net įprastus, kasdieninius dalykus. Kerė mokykloje yra atstumtoji, dėl jos įpročių, kuriuos įdiegė motina, ji tapo patyčių objektu ir negyvena įprasto paaugliško gyvenimo: ji neturi draugų, ji neina į miestą tiesiog pasibūti. Po truputį, dėl įvairių aplinkybių, Kerė pradeda atrasti savo neįprastą galią – telekinezę. Mergina pajunta galinti mintimis judinti įvairius objektus. Žinant, koks Kerės vaidmuo mokykloje ir tai, kad ji kupina kerštingų minčių, ir tai, ką ji sugeba, galvoje susidėlioja labai įdomus, bet pavojingas derinys.

Man labai patiko, kad autorius išryškino patyčių temą ir atskleidė Kerės bendramokslių žvėriškumą, kaip jie rodė savo galią prieš silpnesnę ir užuovėjos neturinčia merginą. Kaip ir knygoje „Tas“, autorius sugretina žmogaus realias galimybes ir antgamtiškumą, kitoniškumą, parodydamas, kaip kartais žmogus ir jo poelgiai gali būti baisiau nei tokie dalykai kaip, antai, telekinezė.

Senosios ekranizacijos plakatas

Kas liečia autoriaus stilių, jis labai įdomus ir kiek netikėtai patraukiantis. King‘as viską aprašo tikrai informatyviai, jei jau pasakoja, tuomet tai daro iš peties, atskleisdamas ir mažesnes detales, ir, mano nuostabai, man tai patiko. Dažniausiai būna atvirkščiai, informatyvumas tarsi atstumia ir skaitymas pasidaro nuobodus, monotoniškas, tačiau čia taip nebuvo, skaitytojas tik turi galimybę geriau susipažinti su veikėjais ar aplinka, o tai, kaip ir minėjau „To“ apžvalgoje, padeda prisirišti. Taip pat autorius, pasakodamas Kerės istoriją, įpina ir įvairių „kitų“ šaltinių: tai kažkokie moksliniai darbai apie telekinezę, tai kokio veikėjo atsiminimai, tai apklausos, atliktos po didžiųjų įvykių, tarsi skaitytum kokią dokumentiką – tai, rodos, padaro visas detales padaro dar tikresnes. Šalia to yra ir visažinis pasakotojas, kuris visad pasako daugiau nei suvokia ar žino veikėjai ir negali sulaukti, kol jie patys prieis tam tikrą išvadą ar suvoks, kas dedasi aplinkui.

Tai yra toks įžymus kūrinys, kad net nenorėdama žinojau didžiąją dalį siužeto, iš kitos pusės, tų didesnių įvykių net ne tiek daug ir yra, o tie keli tikrai gerai žinomi įvairių medijų pagalba. Tikriausiai tai buvo faktorius, lėmęs intrigos trūkumą, kurį pajutau. Ta didžioji kulminacija man visai nebuvo paslaptis, galbūt dėl to mane kelių epizodų metu buvo apėmęs nuobodulys, kadangi daug ką lengvai pavyko nuspėti. Tiesa, kaip visai knyga pasibaigs, nežinojau, todėl po didžiojo įvykio ir prasidėjo kone visas įdomumas, vedęs žaibo greičiu mane iki pat kūrinio galo.

Knygai skiriu 4 balus (max. 5). Tik dėl pastarųjų priežasčių knygai skiriu mažiau balų, kurie šiuo atveju man truputį sumažino skaitymo malonumą, bet šiaip – įdomus siužetas, opios gvildenamos temos, įtaigus pasakojimo būdas, ir, kas man turbūt bene svarbiausia, – įdomūs ir nepaprasti veikėjai. Ar skaitysiu dar ką nors iš King‘o turtingos knygų galybės? Tikrai taip.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: