David Levithan „Kiekvieną dieną“

Jis neturi draugų. Neturi šeimos. Nėra įsipareigojęs ar prisirišęs. Negyvena nuolatiniuose namuose. Kiekvieną dieną jis atsibunda vis kitame kūne. Kiekvieną rytą – nauji namai ir kito žmogaus gyvenimas. Jis mato pasaulį tų žmonių akimis, šneka tų žmonių balsais, per jų jausmus pažįsta pasaulį. Kiek save prisimena, visuomet taip buvo. Jis su tuo seniai susitaikė, net nusistatė savo gyvenimo principus.

Bet vieną dieną jis sutinka ją… Merginą, su kuria jam norisi būti kartu kiekvieną dieną.

Nuo tos akimirkos viskas pasikeičia…

David Levithan – gana nemažai knygų parašęs amerikiečių rašytojas, garsus pasaulyje dėl savo drąsaus balso ir kalbėjimo homoseksualumo tema, tačiau man jis geriausiai žinomas dėl bendro darbo su puikiai Lietuvoje žinomu John Green – „Will Grayson, Will Grayson“. Tiesa, knyga nėra išleista mūsų šalyje, o vienintelė iki šios serijos išleista knyga buvo „Įsimylėjėlių žodynas“. Vis nekantravau paimti knygą į rankas, mat, kiek pamenu, šiemet pasirodys ir ekranizacija, tačiau ypatingų lūkesčių neturėjau.

A – kūrinio protagonistas – gyvena neįprastą gyvenimą, kadangi kiekvieną dieną jis atsibunda vis kitame kūne. Iš kelių pastebėjimų galima daryti išvadą, kad jis įsikūnija į žmones, kurių amžius panašus į jo, tad pasakojimo metu tai yra dažniausiai paaugliai. Vieną kartą, įsikūnijęs į Džastino kūną, A susipažįsta su vaikino mergina Rianon ir praleidžia kartu puikią bei įsimintiną dieną. A pajunta spėjęs susižavėti mergina ir niekaip negali jos pamiršti. Kitomis dienomis jis vis bando būti kuo arčiau Rianon – taip užsimezga viena unikaliausių meilės istorijų jaunimo literatūroje.

Žinoma, visą knygą kankina klausimas, ar yra nors menka galimybė A likti tame pačiame kūne. Ir galiu pasakyti, kad visumoje faktų apie šią magišką A savybę man baisiai pritrūko. Labai daug dalykų, susijusių su herojaus egzistencija liko nepaaiškinti, o man buvo smalsu, kaip ir kodėl čia viskas vyksta. Kai kurie gal sakytų, kad istorijoje svarbūs visai kiti dalykai, tačiau mano nuomone, šiuo atveju buvo įmanoma suderinti ir emocijas, ir konstrukciją.

Šiaip man patiko knygos koncepcija ir pateikiamos mintys apie egzistenciją, kurios itin aktualios jaunimui. Kadangi pasakojimas trunka nemažą skaičių dienų, pamatome ir daug įvairiausių paauglių, bent menkai susipažįstame su jų gyvenimais, todėl paliečiamos itin daug temų: savižudybė, narkotikai, ypač daug kur ryškūs santykiai su tėvais, mokykla, draugai, meilės istorijos ir t. t., tačiau bene svarbiausias yra identiteto klausimas, mat A, nors ir vis atsibunda kitame kūne, kažkaip išlaiko savo asmenybės bruožus. Beveik iš kiekvienos dienos skaitytojas gali išsinešti tam tikrą moralą, kurio prasmę naudinga suvokti šiuolaikiniams paaugliams – knyga dėl to yra išskirtinė ir įsimintina.

Nepaisant unikalumo ir lengvumo, nesu labai didelė romantinės linijos gerbėja dėl naudojamo staigios meilės tropo. A Rianon tarsi įsimyli iš pirmo žvilgsnio ir ji niekaip nedingsta iš vaikino minčių. Ir tas staigus susižavėjimas manęs nelabai įtikino, jis man nepasirodė organiškas, todėl apie įvairių paauglių gyvenimus darėsi įdomiau skaityti nei apie pagrindinę romantinę liniją. Tiesa, Rianon, žinoma, nepajunta simpatijos taip staigiai, tačiau viskas vis tiek įvyko labai greitai, be paaiškinimų ir man tai neatrodė natūralu.

Knygai skiriu 3,5 balo (max. 5). Nepaisant visų trūkumėlių, apskritai knyga yra unikali ir išskirtinė. Galbūt mūsų chemija tiesiog nesusiderino kai kuriose vietose, tačiau tikrai vertinu kūrinį ir autoriaus darbą už pateiktą įdomių charakterių ir minčių įvairovę.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: