Michail Bulgakov „Šuns širdis“

Rusų literatūros klasikas Michailas Bulgakovas (1891–1940) – didžiojo bolševikų perversmo liudininkas, teisėjas ir auka. Apysakoje „Šuns širdis“, kupinoje satyros, grotesko ir juodojo humoro alegorijoje, įtaigiai atskleidžiamos pragaištingos tokių perversmų pasekmės. Joje rašytojas sujungė sovietinių laikų pradžios gyvenimo aktualijas su išmoninga fantastika. Įstabiai atskleistas tuometis gyvenimas, itin stipriomis emocijomis trykštantis dinamiškas pasakojimas žavi ir stulbina skaitytojus iki šiol.

Sveiki sveiki! Mėginu bent kuriam laikui grįžti ne tik į skaitymo rutiną, bet ir apžvalgų, tačiau apie visą situaciją tikiuosi, kad pavyks papasakoti atskirai. Vienintelė knyga, kurią perskaičiau lapkričio mėnesį be įvairiausių tekstų paskaitoms, buvo šioji. Su Bulgakovu bandžiau pažindintis skaitydama „Meistrą ir Margaritą“, tačiau nespėjau jos dorai užbaigti, o jau teko atiduoti į biblioteką. Šią knygą aptarinėjome knygų klube, tad tai buvo šioks toks spyris jau imti ir perskaityti ją, juolab, kad „Šuns širdis“ daug trumpesnė nei „Meistras ir Margarita“.

O šiaip apie Bulgakovą sužinojau būdama gal 12-13 metų, kuomet rodė laidą apie jį per televiziją. Kadangi visai mėgstu mistines istorijas, ekstrasensu ir magiją, nepaisant to, kad mane šie dalykai ir šiurpina, tačiau rašytojo istorija prikaustė dėmesį dėl to mistiškumo, mat yra sakoma, kad rašytojas sudarė „sandorį su velniu“, po kurio jam ir kilo įkvėpimas parašyti „Meistrą ir Margaritą“. Žinoma, tikėtina, kad dėl to buvo kaltas morfijus, nuo kurio rašytojas buvo priklausomas, tačiau kai kurie šaltiniai sako, kad iki tol rašytojas atsikratė priklausomybės. Nežinia, niekas pasakyti jau tikrai negali, tačiau Bulgakovas, nepaisant įdomios reputacijos ir sklandančios mistikos, vis dar žavi milijonus skaitytojų savo satyra ir požiūriu į Rusijos valdžią.

Kadangi anotacija beveik neatskleidžia knygos detalių, tą pamėginsiu truputį padaryti aš. Daktaras Preobraženskis randa gatvėje vargšą, nuplikytu šonu šunį Šariką, iš kurio perspektyvos viską pradžioje ir stebime. Vis dėlto daktaras ne šiaip sau nusprendė priglausti benamį šunį ir įsigyti sau šaunų augintinį: daktaras vykdys operaciją, po kurios tam tikri negyvo žmogaus organai bus persodinti šuniui. Po šio eksperimento šuo pamažėle virsta šuniu, tačiau vyksta ne tik fiziniai, bet ir mentaliniai pokyčiai, kurios stebime ir fiksuojame kartu su knygos herojais.

Filmo plakatas

Žinoma, šis ankstyvos mokslinės fantastikos kūrinys ypač traukia paslaptinguoju eksperimentu, kuris daug skaitytojui atkleidžia ne tik apie gyvulišką/ žmogišką prigimtį, tačiau padeda geriau suvokti ir tuometinį ideologijos mechanizmą. Kūrinyje pateikiama nemažai detalių apie klasių kovas, kuri darosi aktuali, kadangi daktaras Preobraženskis sulaukia daug skundų apie savo užgyventą buto plotą, ir jo, kaip buržuazijos atstovo, susidūrimas su lygybės ištroškusio proletariatu ne tik padeda geriau suvokti verbavimo sistemą, bet ir suteikia kūriniui komiškumo.

Eksperimento rezultatas, be abejonių, prikausto dėmesį: įdomu stebėti jo visapusiškus pokyčius, o ypač – santykį su aplinka ir analizuoti santykius su aplinkiniais žmonėmis. Šio „padaro“ susidūrimai su ideologija suteikia skaitytojui daugiau galimybių vertinti ir pačią tuometinę sistemą, ką ji darė su žmonėmis, kaip verbavo. Kai kuriais atvejais net keista, kiek Bulgakovas įžvelgė apie tuometinį bolševizmą ir kai kuriais atvejais tarsi nujautė valstybės ir viso pasaulio laukiančios prarajos, kurioje svarbų vaidmenį atlieka komunizmas.

Knygai skiriu 5 balus (max. 5). Kūrinys man labai patiko! Kažkokį neapsakomą jausmą paliko viduje, lyg ir gera, kad perskaičiau, bet atėjo ir šūsnis kylančių minčių, kurios verčia sukti galvą apie tuometinį ir dabartinį pasaulį bei žmogaus santykį su juo.

Komentarų: 1

  Atgalinė citata

  1. TOP 10 knygų, skaitytų 2018 metais | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: