Louisa May Alcott „Mažosios moterys“

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „mažosios moterys“"Seniai seniai gyveno keturios mergaitės, kurioms nestigo nei valgio, nei gėrimo, nei drabužių, net ir mažučių pramogų. Jos turėjo gerų draugų, o tėvai jas nepaprastai mylėjo, bet joms vis buvo negana. Kartą jos pasiteiravo senutės, ką turėtų daryti, kad taptų laimingos, ir ši atsakė: „Kai būsite kuo nors nepatenkintos, pasvarstykite, kiek jums duota, ir išmokite būti dėkingos už tai.“

Tai istorija apie gerumą ir žmogiškumą, apie kasdienes pastangas išlikti, išmokti, pažinti, suprasti, leidžiančias pasijusti laimingoms – tikroms mažoms moterims.

Akylesnieji ir ilgesnį laiką sekantys mano tinklaraštį tikrai žino, jog šią knygą prieš keletą metų skaičiau Pamišėliško read-a-thon metu. Naujojo filmo, kuris, beje, turėtų būti absoliučiai fantastiškas, pasirodymo proga pagaliau norėjau perskaityti pilną knygą, t. y. abi jos dalis: lietuviškai mes daugelyje leidimų turime tik vieną, pirmąją, o antroji kai kuriose šalyse yra pripažįstama, kaip tęsinys, visai atskira knyga, o ne „Mažųjų moterų“ dalis. Nusprendžiau, jog blog‘e pagrinde pateiksiu tai, kokios mano nuotaikos buvo perskaičius pirmąją dalį, kuri ir yra dažniausiai visas lietuviškas leidimas ir trumpai užsiminsiu apie 2 – ąją dalį pabaigoje.

Turbūt daugeliui literatūros mėgėjų knygos siužetas yra pakankamai gerai žinomas: istorijos centre – nutikimai iš paprastų keturių mergaičių gyvenimo. Jos gyvena tik su motina, kadangi jų tėvas tuo metu išvykęs į karą. Megė, Džo, Betė ir Eimi – keturios sesutės, kurių šioje epizodinės struktūros knygoje nuotykius skaitytojas seka. Nėra konkretaus siužeto, kai kurios linijos plečiasi per visą knygą ar abi jos dalis, tačiau daugelis skyrių nebūtinai yra susiję vienas su kitu. Vis dėlto per šiuos skyrelius susipažįstame artimiau su tuo, kaip seserys gyvena: jų vargai, džiaugsmai ir rūpesčiai, noras būti įvertintom, kiekvienos jų charakteriai ir svajonės.

Labai gražus simbolizmo turintis dalykas šioje knygoje yra tvora – vienoje jos pusėje gyvena mergaitės su mama ir pagalbininke Hana, o kitoje – tik vyrai – Loris, berniukas, kuris netruko tapti sesučių draugu, jo senelis bei mokytojas. Kartkartėmis susiliejant šioms pusėms įvyksta daug smagių dalykų ir romantine linkme vystosi kai kurių seserų istorijos.

Visa knyga man labai primena „Anę iš Žaliastogių“ , o ypač Džo – mano ir, greičiausiai, daugelio mėgstamiausioji sesuo, kuri yra pakankamai stipri, užsispyrusi ir feministinių pažiūrų, o tai dar įspūdingiau žinant, jog knyga pasirodė prieš 150 metų. Ji tarsi Elizabet Benet iš „Puikybės ir prietarų“, jai ne taip svarbu susirasti vyrą, tačiau kaip Anei, Džo labai svarbus rašymas ir kūryba. Ji pakankamai skiriasi nuo kitų seserų ir jos liniją gal bene įdomiausia man ir buvo sekti.

Antroji dalis, kurią skaičiau angliškai… Aš net norėčiau atsisakyti visai ją vertinti ar atskirti, nes joje laaaabai daug dėmesio skiriama šeimyniniams reikalams: vyrai, vaikai, šeimyninės problemos, ir man daugelio veikėjų šarmo čia net nelabai liko. Aš dar ir priklausau tai grupei, kuriai geriausia pora būtų Džo ir Loris, o dalykai vyksta ir ne viskas yra gražu, kaip atrodo. Nors antroje dalyje gausu vietų, kuriose labai liūdna ir vyksta dramatiški dalykai, labai vangiai suskaičiau šiąją dalį ir gal net suprantu, kodėl nesirenkama jos leisti lietuviškai su pirmąja. O dar negaliu nepaminėti to, kad Eimi iš viso po šios dalies pakęsti negaliu. Tai gal net gera mintis šios dalies neskaityti ir mergaičių ateitį įsivaizduoti sau galvoje.

Knygai, ar na tiksliau, pirmajai jos daliai, kuri yra tradicinis lietuvių vertimas, skiriu 5 balus. Tai tapo viena mėgstamiausių mano vaikų literatūros klasikos knygų ir esu įsitikinusi, kad skaitysiu ją dar ne kartą. Dėl antrosios dalies nuo daugiau komentarų susilaikysiu, gal net ne taip aktualu, kai jos lietuviškame leidime nėra. PAPILDYMAS: O naujasis filmas – be galo gražus, jautrus ir daugeliu atžvilgių lieka ištikimas knygai! Jei ir dvejojat, ar eiti, žiūrėti, žvilgtelėkite į aktorių sąrašą ir pasidarys viskas aišku!

Komentarų: 1

  Atgalinė citata

  1. 2020 – ųjų apžvalga | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: