Fredrik Backman „Lokių miestas“

Lokių miestas | Knyguklubas.lt

Švedijos užkampyje įsikūręs atšiaurus miestelis Bjornstadas. Nors pavadinimas – Lokių miestas – sufleruoja, kad kažkada šiose vietovėse turėjo netrūkti lokių, dabar šį žvėrį čia retai sutiksi. Mažėja ir žmonių: jie iškeliauja ten, kur daugiau galimybių, nes, pasak vienos veikėjos, „šiame mieste gyventi neįmanoma. Čia galima tik išgyventi“. Bjornstadas nyksta, bet viena viltis miestelėnams dar likusi. Tai – ledo ritulys.

Šis žaidimas Bjornstadui reiškia maždaug tą patį, ką lietuviams – krepšinis. Kai vietos jaunimo komanda šalies čempionate prasibrauna iki finalo, Bjornstade sužimba nauja viltis. Jei pavyktų laimėti, miestelis atkreiptų į save dėmesį, galėtų pritraukti didesnį finansavimą, atsirastų naujų darbo vietų ir Bjornstadas vėl atgimtų.

Tačiau šiuos lūkesčius sudaužo per ledo ritulininkų vakarėlį įvykdytas nusikaltimas. Į dvi stovyklas pasidaliję miestelio gyventojai turi stoti į akistatą su sąžine. Ar tikslas visuomet pateisina priemones? Ar sporto žvaigždėms galioja kitos taisyklės? Ar geresnio gyvenimo viltis ir meilė ledo rituliui yra svarbiau nei elementarus žmogiškumas?

Kas skaitėte mano praeitų metų suvestinę ir 2019 – ųjų metų knygų TOP 10, tikraaaai pamenate, kad Fredrik Backman tapo absoliučiai mano metų autoriumi. Tai nenuostabu, kad perskaičiusi Močiutę ir Britą Mari, aš taip norėjau kažko dar, kad pasiprašiau pažįstamos atvežti vieną autoriaus knygą švediškai. Ir kiek susifeilinau, nes ji ne taip ilgai trukus pasirodė ir lietuvių kalba. Na bet šeimoje lengviau knygomis buvo pasidalinti 😊

Irrrr visiškai nenusivyliau, o dar kartą iš naujo pamilau šio autoriaus kūrybą. O šioje knygoje jis kuria pasakojimą apie nedidelį miestelį Bjornstadą – Lokių miestą – kuris švediškos gamtos apsuptyje laikosi nesubyrėjęs gal tik dėl to, jog čia yra labai stipri ledo ritulio komanda. Šie jauni, mokyklinio amžiaus vaikinai, tarsi herojai sutinkami Bjornstade ir tikimasi, kad jie čia parveš pergalę, kurios kvapo seniai mieste nebuvę. Bet kai atrodo beskaitant anotaciją, kad tai knyga apie sportą, išlenda didžioji Backmano magija – knyga visgi yra apie žmones, kuriuos vienaip ar kitaip sieja, kai kuriuos vienija, ledo ritulys. Miestelį sukrės įvykis, po kurio atsiras aiški skirtis tarp jo gyventojų.

Björnstad: Fredrik Backman: 9789175037240: Amazon.com: Books
Mano skaitytos knygos leidimas

Tad pasakojimas nuo pirmųjų puslapių yra itin pagaulus, o pagrindinių herojų istorijos neleidžia atsitraukti nuo kūrinio. Šioje knygoje Backmanas aprėpia daug įvairių veikėjų ir kelias kartas: nuo jaunųjų komandos narių, miestelyje kadaise labai žybėjusios žvaigždės paauglių vaikų, iki tėvų, kuriems vaikų komanda yra svarbiausias dalykas gyvenime, ar trenerių, kurie turi priimti pokyčius.

Tad socialinė tematika ir išlieka svarbiausia Backmano knygoje: tai ir pasakojimas apie tėvų-vaikų santykius, bet ir bendraamžių tarpusavio santykius. Čia paliečiamas ne tik sportas, bet ir didelis noras siekti tikslo, kiek tam reikia dirbti, kiek daug gali lemti žmogaus, taip vadinamas, backgroundas, jo istorija ir aplinka. Visgi autorius visko nepadaro pernelyg emociškai paprasto: man, kaip itin jausmingai skaitytojai, antroji knygos pusė buvo vienas didelis emocinis sukrėtimas – ten tiek daug detalių, komplikuotų klausimų – kodėl žmonės nepasitiki vieni kitais, kas lemia tai, kad neteisybė ima viršų –  kad taip kartkartėmis darėsi skaudu ir liūdna, bet na taip negali atsiplėšti, kad žaibo greičiu verti puslapius. Backmanas meistriškai rašo apie itin subtilias ir jautrias temas, tačiau nepamiršta ir humoro dozės, kuri tik dar labiau pagyvina kūrinį.

Na tai ir nėra jokio klausimo. Backmanui trečiajį kartą keliauja mano plojimai ir 100000000 balų jo knygoms. Tai nuostabus stiprių emocijų pripildytas kūrinys, kuriame, gal net kiek netikėtai, autorius pasiekia itin sudėtingas temas, bet jas išpildo, mano akimis, nepriekaištingai. Bjornstadas turi tęsinį ir greičiausiai pasirodys ir trečioji knyga, tikėkimės, kad jos pasieks ir Lietuvos skaitytojus. Noriu dar!

Komentarų: 1

  Atgalinė citata

  1. 2020 – ųjų apžvalga | Pamišusi dėl knygų

  Parašykite komentarą

  Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

  WordPress.com Logo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Google photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Twitter picture

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Facebook photo

  Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: