Marisha Pessl „Naktinis filmas“

Naktinis filmas | grozine | Tyto alba

Niūrią spalio naktį dvidešimt dvejų Ešlė Kordova randama negyva apleistame sandėlyje Žemutiniame Manhatane. Nors sakoma, kad tai savižudybė, Skotas Makgratas, „žurnalistas, galintis nužengti į pragarą ir paimti interviu iš Liuciferio“, kaip apie jį kadaise buvo rašoma, tuo netiki. Jis žino, kad už visko slypi jos tėvas, legendinis kultinių siaubo filmų režisierius Stanislas Kordova. Žmogus, kurio vardas sėjo siaubą ir kurio niekas viešumoje nematė daugiau kaip trisdešimt metų. Ar keista Ešlės mirtis – tik dar viena Kordovos šeimą persekiojančio prakeiksmo dalis? Režisierių gaubia paslaptis, jis neduoda interviu, su juo dirbę aktoriai atkakliai tyli, ir visa, ką pavyksta rasti Makgratui, – tik legendos apie jo sukurtus filmus, laikomus siaubingiausiais kino istorijoje. Filmus, kurie dėl jų baisumo nerodomi jokiuose kino teatruose. Smalsumo ir keršto vedamas, Makgratas vis giliau pasineria į kraupų, tačiau hipnotizuojantį Kordovos pasaulį. Paskutinis žurnalisto priartėjimas prie režisieriaus slepiamų paslapčių jam kainavo profesinę karjerą ir santuoką. Tačiau dabar jis gali prarasti kur kas daugiau…

„Naktinis filmas“ – odė pasauliniam kinematografui ir lėtai užvaldanti knyga, laikanti skaitytoją supančiotą siaubo iki paskutinio puslapio. Tarsi kraują stingdantis filmas, kurį žiūri šiurpdamas, tačiau neįstengdamas atplėšti akių.

Oi kaip aš džiūgavau, kad sužinojau, kad sulauksime šios knygos lietuviškai, mat visas booktube tik ir kalbėjo apie šį kūrinį, vadindami jį vienu geriausių detektyvų. O knyga iš ties patraukia akį: pakankamai didelė (daugiau nei 700 psl), kupina daug dokumentinių detalių apie fikcinį režisierių, kurio portretas paremtas mūsų dienų garsių režisierių, kaip, pvz. David Lynch. Tik perspėjimai, jog žmonėms arba labai patinka, arba labai nepatinka ši knyga, manęs visai negąsdino. Dabar pagalvoju, kad gal truputį turėjo, nes nelikau super sužavėta šio detektyvo, todėl ir kiek nusivylusi.

Istorijos centre – jaunos merginos, Ešlės, kaip manoma, savižudybė, tačiau ji įaudrina žmones dėl to, jog ji buvo garsaus režisieriaus dukra. Vienas žurnalistas, o tai yra pagrindinis veikėjas Makgratas, imasi aiškintis paslaptis aplink šios merginos mirtį. Turėjęs senų istorijų su šiuo režisieriumi, jis nujaučia, kad tikėtina ir nužudymo versija.

Makgratas – ganėtinai įprastas šiuolaikinių detektyvų veikėjas. Jis – praradęs gerą reputaciją žurnalistas, nuo kurio po kelių pasisakymų televizijoje nusigręžė artimi bičiuliai ir kolegos. Jis išsiskyręs su žmona, kartais susitinka su savo mažamete dukra, na, dar nėra įklimpęs į narkotikus ir alkoholį, tai jau visai išskirtinis bruožas. Man jis kaip veikėjas visiškai nepatiko, jis atrodė pasyvus ir labai paviršinis, tarsi kažkokių labiau psichologinių detalių trūko jo portrete. Daug įdomesni man pasirodė du jaunuoliai – mergina ir vaikinas – kiek netikėtai prisidėję prie Makgrato bandymų išsiaiškinti tikrąją mirusios merginos istoriją.

Į ką autorė investavo, tai į fikcinio režisieriaus kūrimą, ir tas man paliko gerą įspūdį. Buvo įdomu stebėti, kaip pagrindinis veikėjas ir jo pagalbininkai kaskart sugrįždami prie šio režisieriaus filmų bando suvokti, kokių peripetijų būta jo ir jo dukros gyvenime. Prigalvota visokių smagių ir intriguojančių dalykų apie šio režisieriaus gyvenimą, dėl ko ir realūs režisieriai, kaip tas pats Lynch‘as ar Kubrick‘as taip daugelį domina.

Visgi pati detektyvinė istorija, mane patraukusi pradžioje, į antrą knygos pusę pasidarė pakankamai nuobodi ir, nors kai kurie epizodai intrigavo, kai kas buvo labai ištempta ir jau pavargusi verčiau puslapius į priekį, o priekyje nebuvau nustebinta ir pabaiga, visas išaiškinimas nebuvo toks didelis ir paveikus, kaip kad norėjau, jog būtų. Kaip ir matau, kodėl ši knyga labai daug kam patinka, bet su mano biolauku tai nelabai susiderino. O ir vertimas gana prastas, mano akimis, labai daug kažkokių keistų liapsusų. Ar legalu versti „Sweetie“, kaip „saldutė“???

Iš anglų kalbos vertė Aurelijus Katkevičius

Mano goodreads įvertinimas: 2/5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: