Thunberg&Ernman „Scener ut hjärtat“

Lyg degtų namai | Knyguklubas.lt

Lietuviškai išleista kaip „Lyg degtų namai“.

Greta Thunberg ir jos jaunesnė sesuo Beata Ernman gimė žymios Švedijos operos solistės Malenos Ernman ir aktoriaus Svantės Thunbergo šeimoje. Dėl koncertinės Malenos veiklos šeima dažnai keliavo, o tai daryti su dviem vaikais nėra itin paprasta. Gyvenimo nepalengvino ir mergaitėms augant išryškėjęs kitoniškumas: Gretai buvo diagnozuotas Aspergerio sindromas, o Beatai – dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo. Nors visuomenėje tokios diagnozės neretai kelia užuojautą, pati motina knygoje rašo visuomet į tai žvelgusi „ne kaip į neįgalumą, o kaip į supergalią“.

Gretos jautrumas, nuoširdus susirūpinimas klimato kaita ir Žemės ateitimi atsiskleidė kur kas anksčiau, nei apie tai sužinojo pasaulis. Dar mokydamasi pradinėse klasėse mergaitė įtikino šeimą atsisakyti mėsos ir nuolat skatino motiną pagalvoti apie keliones lėktuvais, prisidedančias prie šiltnamio efekto. Tad dukters streikas prie šalies parlamento Malenos nė kiek nenustebino.

Į vienišą penkiolikmetę, dienas leidžiančią prie Riksdago, greitai atkreipė dėmesį žiniasklaida. Netrukus streikai ėmė plėstis ir į kitas Švedijos sostinės vietas, į kitų šalies miestų mokyklas. Švedijos mokinių judėjimas „Penktadieniai dėl ateities“ (#FridaysForFuture) tapo pasaulinis 2018 m. gruodį, kai Greta Thunberg buvo pakviesta kalbėti Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijoje Katovicuose. O 2019 m. įvyko bent du streikai ir kiekviename dalyvavo jau per milijoną moksleivių visame pasaulyje.

Aš knygą perskaičiau švediškai, o tik po to susivokiau, kad yra ir lietuviškai!

Ir kas galėjo pagalvoti, kad jauna mergina taip įvairiapusiškai sudrebins pasaulį. Viena seka jos pėdomis ir pradeda prostestus, kiti, išsijuosę rašo piktus komentarus ir stumia ant jos (beje yra toks švediškas žodis „skrivbordshatare“, susidedantis iš ‘rašomojo stalo’ ir ‘nekentėjo’, ar, kaip aš sakyčiau, rašomojo stalo pikčiurna 😊). Vienaip ar kitaip, būtent mano bendravardės veikla, bent mane asmeniškai, privertė atsigręžti į vieną opiausių problemų ir ieškoti atsakymų ir būdų, kaip reikėtų tvariau gyventi. Tad mintis apie šios knygos perskaitymą seniai ruseno mano širdyje ir vienoje traukinių stotyje Švedijoje 2019 m. vasarą ją ir įsigijau

Scener ur hjärtat - utökad pocket eBook by Malena Ernman - 9789177952596 |  Rakuten Kobo United States

Šią knygą rašė, kaip teigiama viršelyje, visa Thunberg&Ernman šeima: mama Malena, tėtis Svante, dukros Greta ir Beata, visgi daugiausiai čia išgirstamas yra Malenos balsas, dėl ko viršelis tampa klaidinantis (įdedu ir lietuvišką, ir švedišką viršelį). Ji, kaip scenos žmogus, iš karto užduoda toną ir knyga yra suskirstytas į nedideles scenas iš gyvenimo (švediškai knyga ir vadinasi „Scenos iš širdies“), kuris nėra lengvas: ryškėjantys dukrų siptomai, nelengva kasdienybė namuose, klimato problemos ir gyvenimo pokyčiai. Daug šioje knygoje šeimos tarpusavio santykių, realybės iš dukrų gyvenimų, kuri turėtų padėti kai kuriems skaitytojams susipažinti su autizmo spektru.

Knygoje yra ir daug padrikų scenų, bet tęsiamos kelios linijos, į kurias žvelgiama bėgant laikui, viena jų – būtent Gretos susidomėjimas klimato kaita ir noras eiti protestuoti prie Švedijos parlamento. Tad čia dokumentiškai užčiuopiama ir pati Fridays for future genezė, kas man buvo labai įdomu. Mano didžiausia kritika šiai knygai būtų ta, jog čia per daug Malenos – mergaičių mamos – balso. Labai daug scenų, akivaizdžiai, pateikiama iš jos perspektyvos, o ji man nėra tokia įdomi kaip Greta ar jos sesuo. Norėjosi daugiau tokia forma perskaityti pačios Gretos minčių apie esamą situaciją, nes jos skyreliai man atrodo ypatingai puikūs ir derėtų būti perskaitomi ne vieno žmogaus.

Mano goodreads įvertinimas: 4/5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: