Inese Zandere „Berniukas ir šuo“

Tai tikrais įvykiais paremtas pasakojimas, kuris nukelia skaitytoją į 1941 metų vasarą ir rudenį. Zigiui buvo tik aštuoneri, kai prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Pavojingi karo meto įvykiai, palietę visus Latvijos gyventojus, ir neįtikėtina Zigio tėvų drąsa gelbstint nuo mirties nacistų pasmerktus žmones, berniukui buvo sunkus išbandymas. Zigis savo akimis mato blogį ir jam tenka susimąstyti apie daug nesuprantamų dalykų, kuriuos daro suaugusieji. Gerai, kad greta visada yra ištikimas berniuko draugas ir palydovas – šuo Džeris. Pagrindinio veikėjo prototipas yra legendinio žydų gelbėtojo Žanio Lipkės sūnus Zigfrydas Ojaras.

Rašytoja pasirenka sudėtingą temą pateikti vaikams ir manau, kad tą padaro labai sėkmingai! Šios istorijos centre – aštuonmetis Zigis ir jo šeima. Berniukas savo nerūpestingoje kasdienybėje yra priverstas susidurti su karo žiaurumais: skriaudžiami žmonės, griaunamas miestas, kylantis pavojus jo šeimai. Visame tame jis prieglobstį randa savo šunelio Džerio draugijoje. 

Man atrodo tai, kas bene geriausiai atlikta šioje knygoje, yra vaikiškos perpekstyvos perteikimas. Autorė taupiai, bet ne mažiau jausmingai aprašo Zigio išgyvenimus, jausmus, kurie jį apima išgąsčio būsenoje, paniką, nesuvokimą, kodėl neteisingai elgiamasi su jam maloniais žmonėmis. Ši autentiška perspektyva labai pagauli ir skatinanti dar greičiau perskaityti ir taip trumpą knygelę. Knygoje yra ir detalių, kurios gal vaikui nėra suprantamos, ar epizodų, kurie gali sukrėsti, tad jaunesnių skaitytojų tėvams rekomenduočiau pakalbinti vaiką diskutuoti, reflektuoti ar net skaityti kartu. 

Kas gal kiek vaikui galėtų strigti, tai šokinėjanti perspektyva, net man ne iki galo skaitant buvo aišku, kas pasakoja istoriją, mat pradedama iš vienos mergaitės perspektyvos, bet vėliau fokusas šoka kitur. Gal tai kai kuriems vaikams ir nekliudo, kai kurie visgi gali sutrikti. Istorija tokia, kad aiškiai norisi tęsinio, įdomu, ar bus! 

“Berniukas ir šuo“: iš latvių kalbos vertė Laura Laurušaitė, leidykla “Aukso žuvys”.

Balai, skirti per goodreads: 4/5 .

Už knygą dėkoju internetiniam knygynui “Patogu pirkti“!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: