Jonas Gardell “Kärleken”

Torka aldrig tårar utan handskar : 1. Kärleken – Jonas Gardell – Bok |  Akademibokhandeln

Jonas Gardell yra visiška žvaigždė Švedijoje, tačiau Lietuvoje, kiek pamenu, turime jo vieną išleistą knygą, ir tai įvyko ne prieš metus, ir ne du, o 2008, bet ir tas pasirinktas kūrinys nėra prie autoriaus vizitinių kortelių. Jonas Gardell yra rašytojas, komikas, dramaturgas, scenaristas ir dainininkas, išbandęs laimę net Švedijos Eurovizijos atrankoje. Aš, perskaičiusi vos dvi jo knygas, esu absoliuti jo fanė ir man liūdna, kad Lietuvoje mums šis rašytojas nėra toks pažįstamas. Jonas Gardell, būdamas pats homoseksualus, apie tai daug kalba savo kūryboje, tačiau individo savęs paieškos, “kito” atstumimas nėra vienintelės temos, kuriomis kalba Jonas. Jis taip pat daug rašo apie šeimos tarpusavio santykius, jaunų žmonių brandą, taikliai aprašo sociokultūrinę Švedijos aplinką bėgant metams. Nemažai jo knygų turi ir autobiografinių detalių! Viename interviu literatūrinėje laidoje Jonas Gardell teigė, kad trilogija “Torka aldrig tårar utan handskar” (Niekada nešluostyk ašarų be pirštinių) yra jo gyvenimo darbas ir odė nuo AIDS mirusiems bičiuliams, mat trilogijoje kalbama apie į visuomenės paribį nustumtas dvi socialines grupes, t. y. homoseksualius vyrus ir sergančiuosius AIDS. 

Pirmoji trilogijos dalis “Kärleken” (Meilė) skaitytoją supažindina su pagrindiniais herojais, jaunais vaikinais Rasmusu ir Benjaminu. Rasmusas, iš kurio buvę vaikystės draugai tyčiojasi, o tėvai, nors ir tikrai mylintys sūnų, yra justi, kad negali priimti sūnaus homoseksualumo, palieka gimtąjį miestelį ir persikrausto į sostinę. Čia jis tikisi išlaisvinti savo seksualumą ir leisti sau būti atvirai toks, koks yra. Tuo tarpu Benjamino šeima yra Jehovos liudytojai, jie vaikšto per namus, bandydami pritraukti kuo daugiau sekėjų ir vieną kartą jis susipažįsta su Paul, glamūriniu, ekstravagantišku vyru, kuris stebisi, kaip Benjaminas nežino ar slepia savo homoseksualumą. Benjaminą šis susitikimas sutrikdo, bet vaikinas suvokia, kad šis susitikimas buvo jo trūkstamoji gyvenimo detalė. Paul Benjaminą pakviečia į Kalėdų vakarėlį, kuriame jis sutinka ir Rasmusą. Tarp vaikinų užsimezga ryšys, kuris, kitose trilogijos dalyse perauga ir į meilę. 

Vis dėlto už šių vaikinų, jų draugų, Švedijos ir viso pasaulio stovi giltinė, ateinanti su 80 – ąjame dešimtmetyje paplitusia liga  – AIDS. Visų veikėjų gyvenimai vienaip ar kitaip bus skaudžiai paveikti. Jonas Gardell šioje trilogijos dalyje atskleidžia tarp medicinos darbuotojų gają diskriminaciją ir nusistatymą prieš AIDS ligonius. Serijos pavadinimas kyla iš epizodo, kai seselė bando nušluostyti ašaras agoniškai kenčiančiam jaunam vaikinui, o jos vyresnė kolegė griežtai draudžia tai daryti. Tad autorius atskleidžia, kiek daug neteisingų nuostatų, nuomonių bei prietarų buvo pilnas medicinos sektorius. 

Šioje serijos dalyje Jonas Gardell jau užsimena apie sudėtingus pagrindinių veikėjų ir jų tėvų santykius, kadangi Rasmuso tėvai galimai žino, jog jų sūnus yra homoseksualus, tačiau nenori to pripažinti ir ignoruoja šį faktą (kad ir kokie jie mieli žmonės būtų, paradoksalu, bet po to sėdi, liūdi ir klausia savęs, kodėl sūnus negrįžta namo per Kalėdas). Tuo tarpu Benjaminas susiduria su kitokiu pasirinkimu: Jehovos liudytojai nepriima LGBT žmonių lygiateisiškai (aš nesu įvairių religinių grupių žinovė, bet taip rašo knygoje:)), tad vaikinas turi rinktis: šeima ir Jehovos liudytojai ar jis pats bei jo teisė mylėti. 

Knyga papildyta ir įvairiais dokumentiniais faktais, ištraukomis iš tikrų 80 – ųjų laikraščių, politikų, dvasininkų kalbų, įvairių kitokių dokumentų, tad Jonas Gardell deda daug pastangų tam, kad skaitytojas įsijaustų į vaizduojamą laikotarpį ir pagrindinius kūrinio herojus, jų padėtį visuomenėje. Tad jei kada nors išauštų tokia graži diena, kad ši knyga pasirodytų lietuviškai, tikrai rekomenduočiau ne tik ieškantiems jautrios meilės istorijos, tačiau ir tiems, kurie domisi žmogaus teisių raida ir istorija. O aš bėgu ieškoti, kaip man gauti antrą ir trečią trilogijos dalis (Sjukdomen – liga ir Döden – mirtis).

Mano goodreads vertinimas: 5/5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: