Alina Bronsky “Paskutinė babos Dunjos meilė”

Aukso žuvys - Paskutinė babos Dunjos meilė

Po Černobylio katastrofos praėjus kuriam laikui, baba Dunja sugrįžta į savo namus radioaktyviosios spinduliuotės užterštame Černovo kaime. Kartu su kitais keistuoliais ji nusprendžia gyventi „mirties zonoje“ – ten, kur paukščiai čiulba garsiau, o laikas tarsi sustojęs. Tame kaime mirtina liga sergantis Petrovas studijuoja meilės eilėraščius, buvusi melžėja Marja planuoja vestuves su šimtamečiu Sidorovu, Gavrilovai puoselėja konkursų vertą rožyną, o baba Dunja vis rašo laiškus į Vokietiją savo dukrai. Vieną dieną į kaimą atvyksta nepažįstami žmonės – šis įvykis tampa išbandymu savitai bendruomenei ir galiausiai priverčia ją susivienyti.

Tai romanas apie homo sovieticus, tapusį tremtinio savo šalyje metafora.

Tęsiu savąją labai sėkmingą kelionę laiku su Aukso žuvimis bei ode leidyklai, su kuria susipažinau visai neseniai, bet tos trys perskaitytos knygos jau įsirėžė galvon ir širdin. O babą Dunją aš pasitikau svetingai ir manau, kad ji užsibus manyje gana ilgai. 

Labai rezonuoja ši knyga su Černobylio serialu, kurį nusprendžiau pažiūrėti antrą kartą, žinoma, per LRT sekmadieniais, ir kitomis aktualijomis, kurios susijusios ne tik su mūsų fiziniu būviu, bet ir emocine būsena. Baba Dunja yra pirmoji, po Černobylio katastrofos atsikrausčiusi į pavojingoje zonoje esantį Černovo kaimą. Po jos sekė dar keli tokie patys “keistuoliai”, kurie sėkmingai dienas leidžia šiame vis dar radioaktyviame kaime. Keistąją kaimo ramybę sudrumsčia atvykėliai, kurių pasirodymas pakeičia kaimo gyventojų kasdienybę. Toliau aš nė žodžio, nes naratyvo vingiai labai įdomūs ir siūlau prie jų prisiliesti patiems 😉

Kai tik galiu, reiškiu savo meilę apribotom erdvėm ir veikėjams, kurie patys nežino, kad toje ribotoje vietoje sudaro bendruomenę. Tokios istorijos man yra pačios įdomiausios, dažnai jos būna fragmentiškos, šioji – kiek kitokia. Viskas yra pateikiama iš pačios babos Dunjos perspektyvos, bet mes spėjame susipažinti su jos kaimynais ir likimo draugais – visais, kitur gyvenančiųjų vadinamais keistuoliais, pasirinkusiais gyventi mirties zonoje. Kas iš karto yra labai pagavu, tai babos Dunjos ramus tonas. Nors dalykų visokiausių nutinka, aš iš knygos išsinešiau nelinkusios dramatizuoti, dažnai sassy buvusios felčerės, kuri nėra labai pratusi rodyti savo jausmų, vaizdą. Ji kalbasi su savo mirusiu vyru, kuris tam tikrais pavidalais kartais pas ją apsilanko, mąsto apie savo vaikus ir mylimą anūkę, bendrauja su kaimynais ir visa ta rami gyvenimo vaga turi tiek jaukumo, tiek šaltumo savyje, kurį sunkiai galiu paaiškinti. Norisi užsukti pas babą Dunją arbatos, bet kartu jos portretas yra pilnas gyvenimo klausimų bei abejonių (BET visiškai nedramatizuojamų). Jos atsiribojimas nuo didžiosios civilizacijos ir atsisakymas gyventi bet kur išskyrus savąjį kaimą yra kupinas ir absurdo – kartais jis žavus ir šmaikštus, o kartais – priverčiantis sustoti ir apmąstyti kultūrų ir laikmečių sintezę babos Dunjos viduje. Ji tarsi užsikonservavusi gyvena kaime, bet atvykusi į artimiausią didesnę gyvenvietę ar per dukters laiškus bei kaimynų išgirstamas naujienas susiduria su šiuolaikiniu pasauliu, kurio vertybės ir realijos skiriasi nuo tų, prie kurių baba Dunja yra pripratusi. Ir nors labai paprasta, baba Dunja yra viena įdomiausių man matytų literatūrinių herojų. Manau, tas mentalitetas, paprastumas, kuris, iš dalies, yra gerai pažįstamas mūsų aplinkos žmonėms, ir yra tai, kas patraukia kuo greičiau skaityti šią trumpą knygą. Nes galbūt baboj yra daug tokių babų ir kiekvienoje mūsų pažįstamoje baboje yra dalelė babos Dunjos. 

Iš vokiečių kalbos vertė Vytenė Saunoriūtė, išleido Aukso žuvys.

Knygai per goodreads skyriau 5/5 balus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: