Miglė Anušauskaitė “Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika”

Aukso žuvys - Dr. Kvadratas

Miglės Anušauskaitės komiksas pasakoja vieno žmogaus gyvenimo istoriją: nuo vaikystės Kupiškyje iki mokslų Kaune, per II pasaulinio karo baisumus, pro Aleksandriją iki Prancūzijos. Šis žmogus – tai pasaulinio garso mokslininkas, semiotikas Algirdas Julius Greimas, sukūręs naują metodą analizuoti kultūros reiškinius, visą gyvenimą kėlęs prasmės klausimą. Autorė į grafinį pasakojimą žaismingai įterpia semiotikos teoriją, filosofijos sroves ir patarimus, kaip atrodyti protingai. Tai labai svarbi ir įdomi istorija, skirta suaugusiems skaitytojams!

Turbūt didžioji dalis visų atsiliepimų yra filologų, pasakojančių, kad pirmame kurse susidūrė su semiotikos pristatymu ir išsigando. Na tai čia anokia naujiena, kad ir aš per literatūros teorijos įvadą kartais net sudrebėdavau išgirdusi žodžius “sema, kvadratas, Greimas” 😀 Bet kita vertus, šis Miglės Anušauskaitės komiksas padėjo atstatyti savivertę, kadangi dabar jaučiuosi apie semiotiką suprantanti tikrai daugiau nei prieš keletą metų – smagu!

Tad šiame savo kūrinyje Miglė Anušauskaitė remiasi teorine bei dokumentine medžiaga, organiškai supindama Greimo gyvenimą ir esminius semiotikos teiginius, aiškindama, kaip semiotikai supranta ne tik literatūrą, kultūrinius aiškinius, bet ir pasaulį. Tad nors ne tik įdomu sužinoti daugiau apie šį, į humanitarikos istoriją savo darbais įsirašiusį lietuvį, tačiau autorė mėgina ir gana paprastai paaiškinti teoriją. Bent kiek koją įkėlus į akademinį pasaulį, nesunku suprasti, kad nemažai ten yra pretenzingų žmonių, tad puiku, kad autorė sugeba ne itin sudėtingai, bet išlaikydama idėjų svorį papasakoti bet kokiam smalsiam skaitytojui, kuo svarbios yra Greimo įžvalgos.

Bet kas mane užvis labiausiai žavi ir traukia, tai autorės humoro jausmas. Įrašydama ir save į fikcinį pasaulį bei teorijos aiškinimus, ji ne tik supažindina, bet ir priverčia nusijuokti, parinkdama labai tinkamus momentus šmaikščiam pasakymui ar dialogui tarp iliustracijų. Vien dėl to jau po “10 litų” aš esu pasiryžusi skaityti bet ką, ką tik Anušauskaitė sukurs. 

Knygą išleido “Aukso žuvys”.

Mano goodreads įvertinimas: 4/5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: