Mats Strandberg “Färjan”

Färjan – Keltas

(Angliško vertimo “Blood cruise” anotacija) There are more than 1200 passengers on tonight’s cruise from Sweden to Finland. The staff is ready to open up the bars and restaurants as soon as the ship has left Stockholm. The vibrations from the engines makes the bottles clink softly against each other on the shelves of the tax free shop. The large buffet tables are being filled with foods from all corners of the world. Four security guards are preparing for night fall, tasked with maintaining order in the utter chaos that can be wreaked by drunk passengers crammed into a space they can’t leave.

Everything is routine. Baltic Charisma has followed the same route every day, year after year since 1989. But on this particular cruise, there are two passengers unlike any the Baltic Charisma has ever seen.

In the middle of the night, all communications with the outside world are suddenly cut off. Baltic Charisma’s autopilot is steering her towards Finland, but everyone on the bridge are dead. As long as the ship keeps moving, it’s impossible to put the life rafts in the water.

There is nowhere to run. Nowhere to hide. And there is no way of knowing who you can trust. Because when this sort of evil starts spreading, it’s impossible to stop.

Mats Strandberg nėra (kol kas) labai žymus rašytojas lietuviškos leidybos padangėje – išverstą turime jo ir jo bičiulės, rašytojos Saros B. Elfgren trilogiją jaunimui “Ratas”, kuri, beje, yra visa dar kadaise buvo aprašyta mano tinklaraštyje ir man labai patiko! Labai tikiuosi, kad šis švedų rašytojas sulauks savo valandos ir Lietuvoje, kadangi, mano akimis, jis talentingas ne tik vaikų ir jaunimo knygų autorius, bet ir siaubo istorijas suaugusiems kuriantis rašytojas, tituluojamas Švedijos Kingu. O toks lyginimas yra pakankamai drąsus, negi ne 😉 

Šiame neploname romane Strandbergas pasakoja apie keltą, plaukiantį iš Švedijos į Suomiją, kas vieniems yra įprastas būdas keliauti per Baltijos jūrą, kitiems – didžiulis nuotykis ir pasilinksminimų vieta. Rašytojas pasirenka fragmentiškai, per pačių įvairiausių žmonių patirtis, pavaizduoti masinę katastrofą, nutikusią šiame laive, kuri susijusi su, mistiškomis būtybėmis, apie kurias norėčiau nutylėti, nes labai jau net man pačiai buvo įdomu atrasti ir suvokti, kas visgi dedasi kelte. Bet vieną aspektą būtinai paminėsiu: laivas yra vidury Baltijos jūros, didžiuliai žmonių kiekiai mirė šiame laive, o kur dingti – nėra. 

Dėl ko aš taip staigiai įsimylėjau Strandbergo tekstą, tai dėl jo dėmesingumo veikėjams. Čia ne viena ir ne dvi perspektyvos, jų nemažai, bet investuodamas į pažintį su veikėjų asmeninėmis istorijomis, autorius padaro taip, kad herojai nesipainioja tarpusavyje, o besikeičiantis žvilgsnis prisideda prie kūrinio dinamikos ir įtampos kūrimo. Šalia šios mistinės siaubo istorijos skaitytojas mato ir visiškai paprastų žmonių gyvenimų istorijas, jų asmenines tragedijas, patirtis, laimes ir nuopolius. O pagalvokit, juk dar kiek žmonių šiame romane miršta. Mane absoliučiai prikaustė ta įvairovė veikėjų: nuo įgulos, kuriems šis keltas yra lyg antri (kartais – ne ypatingai mylimi) namai, iki keliautojų, bandančių šios kelionės pagalba suartėti su mylimaisiais ar pagerinti šeimos santykius. Ta polifonija tampa puikiu įrankiu ypač jau vystant siaubo istorijos siužetą, kadangi lengvai keliaujama per visą keltą ir galime stebėti kaip sekasi ar nesiseka kūrinio pradžioje taip puikiai pristatytiems veikėjams. 

Nesu labai didelė fanastinių elementų gerbėja (vis dar manau, kad man reikia tiesiog atsirinkti paskaityti gerų fantasy knygų, jei turite rekomendacijų – jos visada laukiamos), bet šiuo atveju fantastinė siužeto gija taip organiškai susiliejo su realistiniu klodu! Bet visa tai yra ir siaubo žanras, kuriam, manau, čia puikiai pasitarnauja Strandbergo gebėjimas taip įtaigiai kurti savo veikėjų portretus, kad, žinoma, kaip geruose siaubo filmuose, baiminiesi, kad tik jiems ko nenutikų kas blogo.

Mano goodreads įvertinimas: 5/5 balai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: