Nora Krug “Heimat. Vokietė apmąsto istoriją ir kilmę”

Heimat. Vokietė apmąsto istoriją ir kilmę - Nora Krug | Patogupirkti.lt

Ištrauka iš anotacijos: Nora Krug knygoje nagrinėja tautos ir šeimos kaltės jausmą ir atsakomybę. Rašytoja, kuri gėdijosi savo vokiškos kilmės, nusprendė išsiaiškinti ar jos šeima galėjo būti prisidėjusi prie Holokausto ir šių paieškų metu bandė suvokti jėgas, formavusias ištisų kartų gyvenimą bei istoriją. Autorė gimė jau po nacių režimo žlugimo, tačiau Antrasis pasaulinis karas šešėlį ant jos gimtojo miestelio metė visą vaikystę. Vokietijos pilietybės faktas ją siejo su Holokaustu bei neapsakomais žiaurumais. Sulaukusi trisdešimties ir gyvendama JAV, Nora Krug suprato, kad gyvenimas užsienyje tik sustiprino poreikį užduoti klausimus, kurių nedrįso paklausti vaikystėje.

Grįžusi į Vokietiją autorė lankėsi archyvuose, atliko tyrimus ir apklausė šeimos narius. Šių tyrimų metu ji atskleidė savo senelio iš motinos pusės ir tėvo brolio istorijas. Autorės tyrimai, apimantys kelis žemynus ir kartas, apjungia nerimą keliančią šeimos istoriją ir apmąstymus, ką reiškia būti savo kartos vokiečiu.

Aš negaliu nepradėti šio teksto nuo to, kokia ši knyga yra vizualiai galinga. Ne tik svoriu ir dydžiu, bet ir puikiu maloniu popierium, patogiu įrišimu. Na bet visgi žvaigždė yra šios knygos turinys, jo vaizdinė įvairovė: tiek autorės pieštos iliustracijos, tiek ir nuotraukos, archyviniai dokumentai, kuriuos autorė rado tyrinėdama savo šeimos ir giminės istoriją. 

Nora Krug šioje knygoje, bandydama išsiaiškinti apie savo senelių, tėvų bei kitų giminaičių ryšį su nacionalsocialistais ir jų vykdyta antisemitine politika Antrojo pasaulinio karo metu, kalba ir apie kolektyvinę kaltę. Dar neseniai su bičiule kalbėjome, kad Lietuvoje leidžiamos knygos dažniau kalba apie kolektyvinę traumą, tad ši nauja prieiga ir perspektyva, kalbant apie karo nusikaltimus, yra labai įdomi, išskirtinė ir vertinga. O kur dar unikali forma, nes na juk ne tiek ir daug per metus mes sulaukiame grafinių romanų, tad kiekvienas jų būna aukso vertės. 

Įkvėpta savo, kaip vokietės imigrantės Valstijose, ne visai teigiamos patirties ji stengiasi susijungti su praeitimi: ne tik rasti nusiraminti galinčius padėti atsakymus, ar jos senelis bei dėdė ar kiti giminaičiai buvo susiję su nacių nusikaltimais, tačiau ir lyg delionę bando sudėlioti savo mylimos gimtinės vaizdą, kuris neapsiriboja Oktoberfestu ir Hitleriu. 

Tai vienas iš tų kūrinių, kuris atskleidžia, kad komiksai ar grafiniai romanai gali būti kur kas rimtesni ir sudėtingesni nei tiesiog pramoginiai skaitiniai. Nors norisi skriete skrieti per knygos puslapius, tuo pat metu tai yra toks sudėtingas, įvairiausių emocijų bei atradimų kupinas tekstas, kuris kartkartėmis palieka be žado. Nora Krug visus svarbiausius savo atradimus, susijusius su šeima, išmaniai sudeda į organišką rašytinio teksto ir vaizdo sąjungą, kad nieko daugiau nesinori, kaip tik leistis į savęs pažintį su ja. Nors pabaigoje pajutau, kad norėjosi truputėlį daugiau savirefleksijos, kai kuriais momentais – kiek mažiau spekuliacijų, ir įvairių savo užrašų apjungimo, labai jau formaliai tariant – labiau aptartos išvados, tai buvo be galo unikali patirtis, kurios, tiesą pasakius, jau vien perskaičiusi anotaciją ir tikėjausi. Nuoširdžiai rekomenduoju šį kitokį ir svarbų kūrinį, abejoju, ar jis palieka abejingų. 

Iš anglų kalbos knygą vertė Gabrielė Bernotienė, išleido leidykla “Aukso žuvys”

Mano goodreads įvertnimas: 4,5/5 žvaigždutės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: