Lina Itagaki ir Rasa Grybaitė „Grybo auksas“

„Grybo auksas“ – komiksas apie vieną žymiausių XX a. pirmosios pusės lietuvių skulptorių Vincą Grybą (1890–1941). Jo anūkės dailininkės Rasos Grybaitės ir iliustruotojos Linos Itagaki kūrybiniame procese gimęs komiksas atskleis menininko asmenybę ir gyvenimo istoriją. Versdami jo puslapius, kartu su skulptoriumi išgyvensite nepriteklius, kūrybines kančias, džiaugsmą ir meilę. Į XX a. Europos miestus pažvelgsite Grybo akimis, susitiksite su jo mokytoju Emiliu Antuanu Burdeliu – to meto skulptūros legenda. Komiksas papasakos, kodėl ir kaip Lietuvos miestuose atsirado paminklai Vytautui Didžiajam ir Simonui Daukantui bei kiti garsūs Grybo sukurti monumentai. Taip pat sužinosite, kur Vincas Grybas slėpė savo „auksą“. (Menotyrininkė Saulė Mažeikaitė-Teiberė)

Pastaruoju metu, rodos, suaktyvėjo lietuviškų komiksų leidyba (ir net daugiau nei vienas grafinis romanas per metus turbūt yra išverčiamas į lietuvių kalbą), kas labai džiugina, nes šis žanras man laaaabai patinka! Turbūt tricky dalykas, kad lietuviai gali būti snobiški šio žanro atžvilgiu, kadangi grafinių romanų skaitytojai čia yra užauginti tokių garsenybių kaip “Maus”, “Persepolis” ar Anušauskaitės kūrybos, tad nors grafinių romanų ir komiksų mylėtojai jaučia alkį dėl, palyginus, nedidelės šio žanro leidybos, kūriniai kartais nejučiomis lyginasi su jau paminėtaisiais. Na o Lina Itagaki jau neabejotinai tapo lietuviškų komiksų ir iliustracijų žvaigžde su darbu prie “Sibiro haiku”, tad, savaime suprantama, labai laukiau jos kito kūrinio su tokiais pat dideliais lūkesčiais!

Dar turbūt visgi svarbu paminėti, kad iki šios knygos buvau tamsuolė ir Vincas Grybas man asocijavosi tik su gatve, netoli kurios buvo įsikūrusi stomatologijos klinika, kurioje lankydavausi. Kažkaip niekad nesusišvietė tiesiog pasidomėti, kas yra šis žmogus, nes gi ne veltui jo vardu pavadinta gatvė. Tad ši knyga neabejotinai buvo puikus startas pažinčiai ir įkvėpimas atkreipti dėmesį ar pasidomėti daugiau. Knygoje tiek rašytiniu, tiek vaizdiniu tekstu atskleidžiami svarbiausi Vinco Grybo gyvenimo faktai nuo jo gimimo iki mirties. Ir iš esmės tiek. Jau apie vidurį knygos man kirbėjo viduje, kad kažkas su rašytiniu tekstu man nelimpa ir pabaigusi susimąsčiau, kad jis iš esmės nėra labai įspūdingas (tai neliečia biografinių faktų kaip tokių), atrodo, kad nėra net tipinių siužetinių struktūrų, kaip kulminacija ar atomazga, kurios sklandžiai vestų visą naratyvą ir net biografiniame kūrinyje atsirastų kažkokia intriga ar emociniai pakilimai bei nusileidimai. Man atrodo, kad Vinco Grybo mirtis iš esmės nėra kulminacija, apie tą grėsmę pradedama kalbėti iš niekur, nes jau atėjo karo metas, ir galų gale atrodo, kad tekstas yra seklus, nepaimantis už marškinių ir nepapurtantis, nors skulptoriaus biografiniai faktai, manau, suteikė daug potencialo stipriai istorijai rastis. 

Didysis šios mano rašliavos BET yra Linos Itagaki darbas. Oi kaip man patiko visas vaizdinis tekstas!!! Tai neabejotinai yra stiprioji kūrinio pusė: nuo to kaip Itagaki panaudoja ir dokumentinius šaltinius, kad ir nuotraukas, ir suderina su iliustracijomis, iki šmaikščių ar daug subtiliai pasakančių cinkelių piešiniuose. Kadangi knyga rekomenduojama skaitytojams nuo 13 metų, tad derinta ir jaunesnei publikai nei suaugėliai, dailininkė protingai koloritu atskiria čia ir dabar momentą bei laiką, į kurį nusikeliama močiutės pasakojimais. Tokios detalės, kai kam gal neatrodančios reikšmingos, man atrodo puikiai apgalvotos ir šaunios. Tai vien dėl Linos darbo rekomenduoju ieškotis šito komisko (plius ji gali dar ir jūsų portretą šmaikščiai nupiešti, susisiekite su pačia dailininke ir įsigykite komiksą iš jos!). Viename vaizdo įraše iš knygų savaitės mokiniams ji buvo užsiminusi apie komiską, skirtą, berods, albaniškai publikai apie būtent šioje šalyje dirbusią mokslininkę, nužudytą režimo (tikiuosi, neklajoju su atsiminimais), – būtų žiaaaauriai įdomu paskaityti ir tą knygą!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: