Akvilė Magicdust “Bitės”

Bitės: išskirtinės merginų roko grupės istorija (komiksas)

Grafinė novelė pasakoja apie pirmąją Lietuvoje ir tuometinėje Sovietų Sąjungoje šešių merginų roko grupę „Bitės“, gyvavusią nuo XX a. 7-ojo dešimtmečio, ir jos lyderės Jūratės Dineikaitės muzikinį kelią.

Komiksų kūrėja Akvilė Magicdust vaizduoja ryškiausius grupės kasdienybės epizodus, šalies politinę situaciją, estrados užkulisius. Merginų patirtis kupina anekdotiškų įvykių iš koncertų ir gastrolių, sudėtingų pasirinkimų bei šiurpių susidūrimų su KGB. Ir dabar sunku pasakyti, iš kur jos rado drąsos lipti ant scenos su džinsais ir dainuoti tautiškas dainas, kas tuo metu buvo visiškai nepriimtina? Kaip sugebėjo suderinti šeimą ir meilę muzikai? Kokia buvo jų sušvitusios žvaigždės paslaptis? Galimi atsakymai slypi žodyje „laisvė“ – kokia ji buvo tuomet, kokia ji yra šiandien – apie visai tai ir ši knyga.

Na ir įdomių grafinių romanų šiais metais užderėjo! Jau anksčiau esu viešai išreiškusi meilę grafiniams romanams, tad visiškai naujas vardas šioje padangėje ne tik suintriguoja, bet ir nudžiugina – Akvilė Magicdust man iki šiol buvo nežinoma kūrėja ir su “Bitėmis” ji debiutavo būtent šiame amplua, na o taip pat smagu, kad leidykla “Aukso žuvys” ne pirmą kartą prisideda prie žanro plėtros Lietuvoje. Na tai iš viso super. 

Kaip ir su šiais metais skaitytu “Grybo auksu”, jaučiu, kad “Bitės” mane praturtino ir žiniomis: niekada nebuvau girdėjusi apie merginų roko grupę, gyvavusią gūdžiojo sovietmečio metais. Apskritai ši žodžių kombinacija skamba kaip lengvas nonsensas, bet visgi – tokia grupė iš tiesų egzistavo! Tad Akvilė Magicdust kuria istoriją, paremtą grupės lyderės Jūratės pasakojimais apie grupę, koncertus, moterų bendrystę ir sudėtingus laikus, kai dėl savo patriotinio polėkio grupė narės būdavo stebimos KGB. Tad kūrinio centre viskas daugiausiai ir sukasi apie Jūratę: kaip grupės lyderė ieškojo merginų, norinčių prisidėti prie grupės veiklos, kovojo su stereotipais, bet iš dalies tai – ir asmeninė istorija apie savęs realizavimą ir ieškojimą.

Mano balas goodreads sistemoje bus šiai knygai didelis, nes man atrodo, kad kartais aš negaliu neigiamiau vertinti grafinių romanų, kai džiaugiuosi kiekvieno jų skaitymu lyg švente. Ir šį kartą – patiko ir iliustracijos, vietomis tokios žavios, kad, rodos, imk ir pasidaryk plakatą, ir istorija įdomi. Ko daugiau norėjosi – niaunsuotumo, ne tik vaizdiško, bet ir rašytiniame tekste, kadangi kartais pasakojimas atrodė kiek plokščias. Atrodo, buvo galima privengti vadovėlinio tono supažindinant skaitytoją su įvairiomis tų dienų realijomis, ir įpinti šiuos paaiškinimus organiškiau į tekstą. Ir humoro – jo pavyzdžių galima rasti ir iliustracijose, ir dialoguose, tačiau norėjosi dar! Puikiai būtų toks cinkelis pritikęs ir suteikęs daugiau balanso tarp niūraus meninės saviraiškos ribojimo ir drąsios merginų grupės veiklos. 

Knygą išleido leidykla “Aukso žuvys”

Mano vertinimas: 4/5

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: