Laima Kota “Kambarys”

Sveiki atvykę į komunalinį butą su aštuoniais kambariais ir bendra virtuve, kurio buities kosmose kunkuliuoja gyvenimas: piešiamos garsių paveikslų kopijos, padirbinėjami doleriai, varoma naminukė, siuvami „tikri“ džinsai, teikiamos sekso paslaugos telefonu, kuriami „verslo“ planai, verda ginčai ir suokalbiai. Romanas leidžia pažvelgti į Latvijos kasdienybę tais metais, kai tarybų šalies valdžia staiga tapo palankesnė žmogiškam siekiui gyventi geriau ir paskelbė perestrojką. Rašytoja ištraukia šį laiką iš įvairių atsiminimų, konstatuodama: po to, ką patyrėm eidami per komunizmo statybą, nebebaisūs ir XXI amžiaus išbandymai.

Man labai džiugu, kad padaugėjo vertimų iš retesnių kalbų, tarp kurių ir taip mums artimosios Latvijos. Nors dabar perskaičiau tik dvi jų knygas, leidykla “Aukso žuvys” man jau tapo metų atradimu, nes maža to, kad patys leidimai fiziškai yra malonūs ir patogūs vartyti, laikyti rankose, bet ir atrinkti kūriniai yra tikrai wow. Apie “Berniuką ir šunį”, pirmąją mano skaitytą šios serijos knygą, netrukus brūkštelėsiu keletą žodžių, o štai antroji mano skaityta “Keliautojų laiku” serijos knyga, “Kambarys”, kaip gal kai kas matėte, tapo mano viena mėgstamiausių 2020 – ųjų knygų, nors ją pabaigiau pačią paskutinę metų dieną. 

Gal visgi svarbu prieš kalbant apie įspūdžius paminėti, kad gimiau laisvoje Lietuvoje, savo kailiu nepatyriau sovietinės realybės, bet visgi, visi mes jos padarinius jaučiame gal kartais iki šių dienų, net tam tikra socioantropologinė studija išėjo: kai kuriuos momentus, man atrodo, lengvai galima pastebėti šiuolaikinio lietuvio paveiksle, net jei jis, kaip aš, gimė po išsilaisvinimo.

Gal sudėtinga drąsiai rėžti ir pasakyti pasakyti, kuris veikėjas galėtų būti laikomas pagrindiniu šioje knygoje, nes į naratyvo centrą įtraukiamas ne vienas personažas. Bet viskas turi pradžią ir istorija prasideda nuo Margrietos, jaunos menininkės, iš kaimo persikrauščios į Rygą studijuoti. Vieno vyro ji pastebima kaip talentinga perpiešėja, t. y. matydama kitus žymius Latvijos, Rusijos ir viso pasaulio dailininkų darbus ji tapydavo itin taiklias kopijas. Įsisukusi į nelegalų versliuką, mergina supranta, kad jau norėtų gyventi erdvesnėje vietoje nei bendrabutis, kur galėtų ir ramiai tapyti. Taip ji patenka į Rygos centre esantį komunalinį butą, kur gyvena dar šeši gyventojai.

Ši knyga primena tipinį modernistinį kūrinį, kai fokusas šokinėja tarp labai daug veikėjų, o kadangi komunaliniame bute jų būrys, visas tekstas išeina gana fragmentiškas. Kai kuriems skaitytojams tai gali nepatikti ar erzinti, bet man tokia chaotiškos realybės reprezentacija labai patiko. Kai kurie veikėjai kiek panašūs, kai kurie visai skiriasi nuo kitų, bet visi jie turi kažkokį išskirtinį užsiėmimą ar pomėgį, istoriją ar asmeninį įprotį – dėl to tas šokinėjimas tarp veikėjų man labai patiko. Nors istorija prasideda nuo Margrietos ir procentaliai jai skiriama daugiausiai dėmesio, skaitytojui suteikiama galimybė iš arčiau pažvelgti į kiekvieną buto gyventoją, o problematika, perteikiama per juos ir aktuali būtent šioje ribotoje erdvėje, man atrodo, atskleidžia ir visą situaciją Sovietų sąjungoje perestroikos metais.

Knygoje yra ir labai įdomios, gal net keistos ironijos, kurios aš iki galo nesuprantu, bet man ji taip pamalonino visą skaitymo procesą! Kartais tam tikros sarkastiškos frazės skamba iš veikėjų lūpų, o kartais šis subtilus humoras atsispindi veikėjų elgesyje. Todėl nors knygoje iš esmės nenutinka labai daug dalykų, autorės stilius mane prikaustė ir kelias dienas prisėdusi prie knygos vis negalėjau atsitraukti. Nors goodreads atsiliepimų tikrai įvairių yra, bet mano atveju atsiradęs emocinis ryšys tarp knygos ir manęs privers šio kūrinio nepamiršti.

Iš latvių kalbos vertė Laura Laurušaitė, išleido Aukso žuvys.

Mano goodreads įvertinimas: 5/5

“Kambarį“ dėkoju internetiniam knygynui “Patogu pirkti“!

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: